A bürokrácia csapdájába került a káptalantóti termelői piac

agrarszektor.hu
A Káli-medence déli részén található, bontásra ítélt káptalantóti termelői piac modell értékű, sikeres kezdeményezés, amit azonban elkezdett "bedarálni" a bürokrácia, mert nem tud mit kezdeni vele a hatályos jogszabályok alapján - mondta Papp Zoltán Tamás tapolcai főépítész. Úgy véli azonban, hogy van megoldás a problémára.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A vasárnap délelőttönként, ötödik éve működő, egyre nagyobb népszerűségnek örvendő káptalantóti piacot az illetékes hatóság határozata értelmében november végéig el kellett volna bontani, visszaállítva a falu határában lévő terület eredeti állapotát szántóként. A problémát az okozza - azon túl, hogy a területet évtizedek óta nem hasznosítják szántóként -, hogy sem a falunak, sem a terület tulajdonosának nem volt arra korábban több millió forintja, hogy a település rendezési tervének megfelelően kivonja a piac területét a mezőgazdasági művelési ág alól, és vegyes területté nyilváníttassa. Márpedig működési engedélyt nem kaphat szántó-területen egy piac, és időközben a mezőgazdasági területek átminősíthetősége is szigorodott.

Harmathy Ildikó, a termelői és kézműves piac ötletgazdája és működtetője az MTI-nek elmondta, a sümegi építésügyi hatóság jövő héten tart terepszemlét, de egyelőre az sem világos, mit kellene elbontani a területen, amin elszállítható konténeres illemhelyiség található, és olyan fatákolmányok állnak, amelyek nem engedélykötelesek, tulajdonképpen természetes alapanyagból készült sátraknak minősíthetőek.

Az ötletgazda a Liliomkert névre keresztelt termelői piaccal a festői vidéken egyfajta programot és találkozóhelyet is teremteni kívánt a Balaton közelében, ahol a turisztikai szezonban művészek, zenészek is gyakran megfordulnak, és rendszeresen tartanak zenei előadásokat, gyerekprogramokat. A piacon a házi termelésű, készítésű élelmiszerek mellett kézműves és biotermékek sorát, régiségeket, használt könyveket is lehet vásárolni, itt-ott megpihenve, teát, kávét, forralt bort fogyasztva.

Miközben az eddigi sikerek azt mutatják, hogy az egészséges táplálkozás felé haladó világban nő a kereslet az ilyen típusú kezdeményezés iránt, a piac több éve küzd a hatóságokkal a fennmaradásért. Az egyebek közt biokémikusi, rákkutatói, élelmiszergyártói múlttal rendelkező Harmathy Ildikó elmondta, hasonló kis- és őstermelői piacok országos hálózatának kiépítésén fáradozik, és már a határon túlra is invitálják, hogy megossza másokkal a káptalantóti modell több éves tapasztalatait.

A piac termelőinek nagy része szövetkezetbe tömörült, és pár hónapja segítséget kért Orbán Viktor miniszterelnöktől, valamint Ángyán József államtitkártól a piac megmentéséért. Az államtitkár válaszában kifejtette, a Nemzeti Vidékstratégia Koncepció kulcsfontosságúnak ítéli a vidéki gazdaság szempontjából a helyi termelői piacok kialakítását. A méltán népszerű káptalantóti piac egyfajta mintaként szolgál más helyi piacszervezők körében, és igen pozitív hatást gyakorol a helyi gazdasági életre, turizmusra, ennek ellenére jogszerűen járt el az ügyben a bontást elrendelő hatóság - áll a válaszlevélben, amely említést tesz arról is, hogy nem kívánatos a termőföld művelésből való kivonásának gyakorlatában, hogy egyedi kivételekre legyen lehetőség. Az államtitkár közölte, a Vidékfejlesztési Minisztérium precedens értékűként kezeli a káptalantóti ügyet, és keresi a megoldást a piac fennmaradására.

Papp Zoltán Tamás térségben dolgozó tapolcai főépítész szerint - aki a piac gyakori látogatója - megoldást jelenthetne a kialakult helyzetre, ha a Káptalantótiban kialakult piacot időszakosan működő rendezvényként kezelnék, egyfajta kirakodó vásárként. Ennek alapvető feltételeit - higiénés berendezések, út, parkolás, sátorszerű standok - lehet biztosítani akár ideiglenes jelleggel is. A mezőgazdasági művelésből kivonás nem lenne szükséges, hiszen a mezőgazdasági hasznosítás lényegében megmarad, mivel többek között mezőgazdasági termelők is értékesítik itt saját áruikat. A nem engedélyköteles építmények azonnal elbonthatók, tényleges értéket nem képviselnek, és a mezőgazdasági föld bármikor beszántható marad - mutatott rá a szakember. Hozzátette, a kivonás visszafordíthatatlanul véglegesítené a nem mezőgazdasági terület-felhasználást, a mezőgazdasági termőföldalap csökkenését, függetlenül a piac jövőjétől.

A javaslatot a termelők a héten továbbították a minisztériumnak, és arra számítanak, hogy támogató útmutatás ad majd a döntéshozó hatóságoknak.

forrás: MTI

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?