Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Minden eddiginél korábban kezdődhet a vetőmagok beszerzése a tavaszi vetésű növények esetében, az őszi kalászosok közül pedig árpából és tritikáléból már el is fogytak a hazai előállításúak. Október közepén a 194 ezer hektárra tervezett ősziárpa-vetés 85, illetve a 118 ezer hektáros tritikálévetés 70 százalékával végeztek a termelők. A búzánál várhatóan elegendő lesz a készleten lévő fémzárolt magyar vetőmag, bár az utóbbi években nem látott kereslet van az egyébként szűkös készletekre − mondta a Napi Gazdaságnak Ruthner Szabolcs, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) ügyvezető igazgatója.
A vidékfejlesztési tárca adatai szerint jó ütemben halad a közel 1,1 millió hektárra tervezett búzavetés, október közepén már 42 százalék a földbe került. Az őszi kalászosokból a vetőmag-forgalmazók egyébként is szűkösebb készleteket tartanak, a raktárköltségnél alacsonyabb profitráta miatt, illetve az utánvetések következtében többnyire kisebb is a szükséglet. Idén azonban sokan utánvetés helyett inkább megbízható vetőmagot keresnek, a magas terményárak pedig sok termelőt ösztönöztek értékesítésre, kevesebben döntöttek az árugabona vetőmagként való hasznosítása mellett. Az őszi kalászosvetőmagok ára átlagosan 110 ezer forint körül alakul tonnánként, ami nagyjából a búza drágulásának megfelelő áremelkedést jelent az elmúlt évhez képest.
Az aszályos nyár a Magyarországon előállított tavaszi vetésű növények vetőmag-előállításának sem kedvezett. A hibridkukoricák termésátlaga elmaradt a megszokottól, a napraforgónál azonban valamivel kedvezőbb a helyzet. Legkorábban november közepén derülhet ki, mekkora lesz a hazai, illetve az uniós készlet, hogy szükség lesz-e importra, illetve hogy mennyivel drágul a vetőmag. Az mindenesetre bizonyos, hogy nem lesz vetőmagbőség, előfordulhat, hogy nem minden termelő jut hozzá a szokásos termékeihez − mondja Ruthner. A vetőmag-előállítók és -forgalmazók ezért már most fokozott érdeklődést tapasztalnak, ennek ellenére legtöbbjük csak később, a készletek ismeretében indítja el az értékesítést. A termelők többnyire december közepén, illetve a következő év elején szerzik be a tavaszi vetőmagokat.
(Napi Gazdaság)