Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tagállamoknak olyan vidékfejlesztési programokat kell kidolgozniuk, amelyek nemzeti vagy regionális célkitűzések révén a tagállami szükségletekhez szabják a támogatást, és úgy állapítják meg az intézkedés hatókörét, hogy a finanszírozás felhasználása hatékony legyen. Az ellenőrök megállapítása szerint azonban csak általános célkitűzéseket határoztak meg, amelyekből nem derült ki, hogy a támogatás a tagállam szándéka szerint hogyan növeli a mezőgazdasági termékek értékét, illetve hogyan javítja a mezőgazdaság versenyképességét. A Bizottság annak ellenére jóváhagyta a programokat, hogy a célcsoportok meghatározása nem történt meg. A Számvevőszéki ellenőrzés hat nemzeti és regionális vidékfejlesztési programra terjedt ki, amelyeket elsősorban méretük miatt választottak ki: Spanyolország (Kasztília és León), Franciaország, Olaszország (Lazio), Litvánia, Lengyelország és Románia.
Az uniós ellenőrök megállapították, hogy a tagállamok a finanszírozást nem olyan projektekhez irányítják, amelyek esetében kimutathatóan szükség van közpénzből nyújtott támogatásra. Enélkül pedig az intézkedés pusztán az élelmiszer-feldolgozó ágazatban beruházást eszközölő vállalkozásoknak nyújtott általános támogatássá sorvad, ami felveti a versenytorzulásnak és a szűkös közpénzek elpazarolásának veszélyét.
A mezőgazdaság versenyképességének javítására előirányzott uniós költségvetés közel 20%-át élelmiszer-feldolgozó és -forgalmazó vállalatoknak fizetik ki, de a nyomon követési és értékelési rendszerek mégsem gyűjtenek információt a hozzáadott értékről, sem a mezőgazdaság versenyképességére gyakorolt közvetlen hatásokról. A jelenlegi rendszerek valószínűleg nem lesznek képesek biztosítani az ahhoz szükséges információkat, hogy ki lehessen mutatni a támogatás sikerét, vagy javítani lehessen a 2014-2020 közötti időszakra annak eredményességét és hatékonyságát.
"A tagállamok nem határozzák meg egyértelműen finanszírozási szükségleteiket és megfelelő célkitűzéseket sem fogalmaznak meg" - mondta Jan Kin¹t (Csehország), a jelentésért felelős számvevőszéki tag, -"a Bizottságnak csak olyan programokat szabadna elfogadnia, amelyek ezeket tartalmazzák, máskülönben az intézkedés csupán az élelmiszer-feldolgozó vállalatoknak nyújtott pénzosztássá silányul."
(Bruxinfo)