Az öntözéses mezőgazdaság a követendő irány

agrarszektor.hu
Az elmúlt évek időjárása egyértelműen rámutatott arra, mekkora terhet jelent a magyar mezőgazdaság számára a szélsőséges eloszlású csapadék. Az agrárium fő kérdéseinek és lehetőségeinek megvitatására indított Agrár Klub legutóbbi eseményén ezért az öntözés és vízgazdálkodás kérdései kerültek megvitatásra.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A K&H és az Agrár Európa Kft. által újraindított Agrár Klub a hazai agrár- és élelmiszeripar legfontosabb szereplői számára biztosít lehetőséget az ágazat fő kérdéseinek, problémáinak megvitatására. A szakmai fórum keretében legutóbb az öntözés és vízgazdálkodás elméleti és gyakorlati kérdéseit vitatták meg a szakemberek, emellett a kormányzati megoldások bemutatására is sor került. "Az elmúlt évek jól mutatják, mekkora gondot okoz az egyenlőtlen eloszlású csapadék a mezőgazdasági termelés számára. Jelenleg leginkább az árvíz jelent gondot az agráriumban, míg tavaly a rendkívül csapadékszegény időjárás okozott jelentős károkat. Különösen időszerűnek látjuk tehát az öntözés és vízgazdálkodás jelenlegi helyzetének és jövőbeni irányvonalainak megvitatását" - hangsúlyozta Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

Magyarországon a mezőgazdasági területek nagysága jelenleg meghaladja az 5 millió hektárt, amelyből az öntözött területek nagysága csupán 70-80 ezer hektár közé esik, holott Magyarország kifejezetten gazdag az országba érkező vízkészleteket illetően. Az Agrár Klub keretében prof. dr. Nagy János Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumának elnöke előadásában rámutatott a száraz illetve az öntözéses gazdálkodás közötti jelentős különbségekre. Habár a növénytermesztés hozama és minősége számos tényező függvénye, amelyből csupán az egyik összetevő az öntözés, a szakszerű öntözés mellett elért hozamnövekedés még a nagyobb költségráfordítás mellett is hatékonyabbá teszi a növénytermesztést. Az öntözéses gazdálkodás mellett szól az is, hogy a globális felmelegedés hatásaként az elmúlt 50 évben a hőmérséklet növekedése átlagosan csupán 1 Celsius volt Magyarországon, a hőmérsékletingadozás mértéke azonban jelentősen megnőtt, ami megnöveli a csapadékszegény időszakok számát és hosszát.

Subicz Ferenc, a Cibakert TÉSZ Szövetkezet igazgatósági elnöke az öntözés gyakorlati eredményeinek és hasznának bemutatása során kiemelte, hogy a minőségi és biztonságos szántóföldi zöldségtermesztéshez és vetőmag előállításhoz elengedhetetlen az öntözés, e két mezőgazdasági ágazat ugyanakkor éves szinten mintegy 1 milliárd euro exportbevételt termel. Jelenleg a mezőgazdaságilag hasznosított területek csupán 1,25%-a öntözött terület, így az öntözéses mezőgazdaságban egyértelműen kihasználatlan lehetőség rejlik Magyarország számára. Ennek kiaknázásához azonban az ágazat jogi és szabályozási feltételeinek újragondolása, a rendkívül magas beruházási és üzemeltetési költségeket mérséklő támogatási politika szükséges, véleménye szerint.

Az Agrár Klub keretében Kovács Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyért felelős helyettes államtitkára ismertette a kormányzat frissen elkészült vízgazdálkodási, ezen belül öntözési stratégiáját. Egyúttal felhívta a figyelmet, hogy várják a szakma képviselőinek észrevételeit, javaslatait a vitaanyaghoz.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?