2024. november 21. csütörtök Olivér

Fiatal gazdák: nagy divat a növénytermelés

agrarszektor.hu
A növénytermelés a sláger a fiatal gazdáknál, az állattartás már nem igazán divat. "Tematikus alprogramot" tervez a VM.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A fiatal gazdák nagy része növénytermelő és csak 25 százalékuk foglalkozik kifejezetten állattenyésztéssel. Az Agrya és a KSH elemzése szerint a negyven év alatti termelők aránya Szabolcs-Szatmár-Bereg, a fiatal nőké Somogy megyében a legnagyobb. A kormány külön "fiatal gazda tematikus alprogramot" indít a 2014-2020 közötti új uniós költségvetési ciklusban. A fiatal termelők 85 százaléka fejlesztene, de ehhez a földhöz jutási, a finanszírozási és a jogi-szabályozási feltételek javítását is elvárná.

Három alkalommal hirdetett pályázatot kifejezetten a fiatal gazdálkodóknak a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az idén záruló uniós költségvetési ciklusban - hangoztatta V. Németh Zsolt, a VM államtitkára a fiatal gazdákról készült kiadvány bemutatóján. Körülbelül 3300 termelő egyenként 10 millió, összesen 36 milliárd forinthoz jutott, de a tárca más jogcímeknél - a kertészeti, az állattartó telepeket érintő, az élelmiszeripari és a diverzifikációs támogatásoknál - is pluszpontokat adott a fiatal gazdáknak.

V. Németh Zsolt szerint a kis- és közepes gazdaságokra épülő, változatos mezőgazdasági szerkezet kialakításához szükség van a fiatal gazdákra, ezért a kormány a jövőben még inkább támogatni szeretné őket. Erre lehetőséget nyújt az új uniós Közös Agrárpolitika (KAP) a 2014-2020-as, következő EU-s költségvetési ciklusban. A kabinet a KAP keretében külön "fiatal gazda tematikus alprogramot" kíván indítani, amely az egyik kiemelt projekt lesz a helyi piacokra épülő, úgynevezett rövid ellátási lánc kiépítése mellett. A fiatal termelőknek szóló alprogramban a kockázatkezelési-pénzügyi kérdéseké és a célzott támogatásoké lehet a legnagyobb szerep, illetve az eddigieknél nagyobb kormányzati figyelmet kaphat a reális gazdálkodási tervek kidolgozása is.

Az új ciklus tervezési előkészületeit könnyítheti meg az a most megjelentetett, hiánypótló elemzés, amely a Központi Statisztikai Hivatal és az Agrya Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének tavaly kötött együttműködési megállapodásán alapul. A kiadvány egyrészt a 2010-es Általános Mezőgazdasági Összeírásból (ÁMÖ) merített, negyven év alatti gazdálkodókra vonatkozó KSH-adatokat hasonlítja össze a 2000-es ÁMÖ-eredményekkel. Másrészt egy friss, szubjektív elemeket ötvöző online felmérést is tartalmaz arról, hogy a fiatal gazdálkodók miként képzelik el jövőjüket, illetve milyen szabályozási változtatásokat tartanak szükségesnek.

A KSH-s ÁMÖ-adatok szerint az 568 ezer egyéni termelő 13 százaléka számított negyven év alatti, fiatal termelőnek 2010-ben, és ez 76,4 ezer gazdálkodót jelentett. A hazai gazdatársadalom továbbra is elöregedőnek minősíthető, mivel az átlagéletkor 55-56 év között mozgott. A fiatal gazdák átlagosan 7-8 hektárt műveltek, és ez csaknem kétszeresét tette ki az egyéni termelők 4,6 hektáros átlagának, de jóval elmaradt a gazdasági szervezetek 337 hektáros átlagterületétől.

A legtöbb fiatal termelő Szabolcs-Szatmár-Bereg, a legkevesebb Zala megyében gazdálkodott, a nemek aránya pedig 78-22 százalékos volt a férfiak javára - közölte Weisz Miklós, az Agrya társelnöke. Bár az is megállapítható, hogy 2000-hez képest több fiatal nő döntött a gazdálkodás mellett, a legnagyobb arányban Somogy megyében.

Ugyanakkor a fiatal gazdák 49 százaléka ma kizárólag növénytermeléssel foglalkozik, míg állattartást 25 százalékuk, vegyes gazdálkodást 26 százalékuk folytat - derül ki a tavalyi online felmérésre adott 501 válaszból. A termelők optimizmusára utal, hogy 85 százalékuk tervez beruházásokat, de az eredményesebb gazdálkodáshoz a földhöz jutási, a finanszírozási és a jogi-szabályozási feltételek megváltoztatását is igényli. Ezenkívül kétharmaduk bővítené gazdálkodását alternatív jövedelemszerzési tevékenységgel is a következő öt évben.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?