Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Minden hazai agrárérdekeltségéből visszavonta Szingapúrban bejegyzett, CSIM Pte. Ltd. nevű cégét Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója. A CSIM Pte. helyét az utóbbi másfél évben mindenhol a Bonafarm Zrt. vette át. A Bonafarm Zrt. száz százalékban a Bonitás 2002 Zrt. érdekeltségébe tartozik, amelynek Csányi Sándor a kizárólagos tulajdonosa. A változtatásokat annak ellenére is végrehajtották, hogy a Bonitás a CSIM-ben is száz százalékos tulajdonnal bír. A Csányi-társaságokat összefogó Bonafarm-csoport szerint az események nem függnek össze azzal, hogy az új Alkotmány megtiltja a tisztázatlan offshore tulajdonú--hátterű cégek (agrár)támogatását. A ma is létező CSIM nem is offshore, hanem onshore cég, és teljesen átlátható módon működik - állítja a Bonafarm-csoport.
Az utóbbi másfél évben minden meghatározó hazai agrárgazdasági érdekeltségében megszüntette a szingapúri CSIM Pte. Ltd. tulajdoni részesedését Csányi Sándor. Teljesen egyértelmű, hogy a CSIM a leggazdagabb magyarnak tartott bakvezérhez köthető, mert - erősítette meg az agrarszektor.hu-nak a Bonafarm Csoport - a cég száz százalékban a Bonitás 2002 Zrt. tulajdonában van, amelyben viszont Csányi Sándor a kizárólagos tulajdonos.
Agrárpiaci berkekben a CSIM Pte. Ltd.-t offshore cégnek könyvelik el, ezt azonban a Bonafarm Csoport cáfolja. Tájékoztatásuk szerint a CSIM nem off-shore, hanem onshore magántőkealap, amely tevékenységének középpontjában a 2-5 éves, tehát rövidebb időtartamú - akár nemzetközi - befektetések állnak. A Bonafarm Csoport megalakulása után azonban már egy hosszú távú tulajdonosi befektetési-fejlesztési stratégia részét képezi, ezért különítették el a közelmúltban az idetartozó agrárcégeket a rövidebb távú és nem élelmiszergazdasági vagy kereskedési célú CSIM-féle befektetésektől.
A Bonafarm Csoport ma összesen tizenegy céget fog össze, amelyek közül a Bóly Zrt., a Dalmand Zrt. ,a Fiorács Kft., a Bonfarm Bábolna Takarmány Kft., a Pick Szeged Zrt., a Csányi Pincészet Zrt. és a Sole-Mizo Zrt. végez tényleges élelmiszergazdasági tevékenységet, a Bonafarm Zrt. pedig e vállalatok tulajdonosaként jelenik meg. (A csoporthoz tartozik még a szolgáltató szerepet ellátó Bólyi Agrokémiai Kft., a szegedi Humán-Komplex Kft. és a szintén szegedi Pick Szállítási Kft., amelyek ugyancsak a Bonafarm Zrt.-hez köthetők).
A CSIM Pte Ltd. korábban valamennyi meghatározó Bonafarmos cégben megjelent, amelyekben vagy közvetlenül, vagy közvetve volt érdekelt. A szingapúri cég közvetlen tulajdonosa volt az ácsi Fiorácsnak, a Bonafarm Bábolna Takarmány Kft.-nek, a Pick Szeged Zrt.-nek, a szegedi Sole-Mizo-nak, a villányi Csányi Pincészet Zrt.--nek és magának a Bonafarm Zrt.-nek is. A Bóly Zrt.-ben ugyanakkor közvetlenül az Investgroup-Bóly Zrt. a tulajdonos, és a CSIM ez utóbbi cég tulajdonosaként szerepelt. A Dalmand Zrt. pedig közvetlenül a Dalmandinvest Zrt. érdekeltségébe tartozik, amely a Dalmandmen Kft. tulajdonában van, a CSIM-tulajdonlás pedig ez utóbbiban jelent meg.
Az utóbbi időszak változtatásai nyomán a CSIM szerepét a Bonafarm Zrt.-ben a Bonitás 2002 Zrt. vette át, a Bonafarm Zrt. pedig a többi helyen váltotta le a CSIM-et. Csányi Sándor többnyire nem jelenik meg közvetlen tulajdonosként agrárérdekeltségeiben, leszámítva a száz százalékos tulajdonában lévő Bonitás 2002 Zrt.-ét és a villányi Csányi Pincészet Zrt.-t, ahol magánszemélyként 40,79 százalékos, a Bonafarm Zrt. révén pedig 32,36 százalékos részesedéssel bír, míg a fennmaradó hányadot magyar magánszemélyek birtokolják.
A Bonafarmos tulajdonszerkezeti módosításokat érdekes megvilágításba helyezi a 2011-ben elfogadott új Alkotmány 38. cikke, amely szerint "Nemzeti vagyon átruházására vagy hasznosítására vonatkozó szerződés csak olyan szervezettel köthető, amelynek tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint az átruházott vagy hasznosításra átengedett nemzeti vagyon kezelésére vonatkozó tevékenysége átlátható. Az alaptörvény 39. cikke pedig előírja, hogy "A központi költségvetésből csak olyan szervezet részére nyújtható támogatás, vagy teljesíthető szerződés alapján kifizetés, amelynek tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint a támogatás felhasználására irányuló tevékenysége átlátható".
Az alkotmány megállapításaiból szakértők szerint az következik, hogy tisztázatlan tulajdonosi struktúrájú offshore cégek, illetve homályos tulajdonosi hátterű vállalkozások nem kaphatnak nemzeti agrár- és vidékfejlesztési támogatásokat, és nem férhetnek hozzá az állami agrárgazdasági vagyonhoz (például az állami földbérletekhez) sem. Az alaptörvény előírásai valamennyi nemzeti agrártámogatásra vonatkozhatnak, illetve érinthetik a hazai társfinanszírozással megvalósuló uniós agrárkifizetéseket is, így akár sok százmilliárd forintos összeg kiutalhatóságát befolyásolhatják.
A Bonafarmos tulajdonosi változások viszont nincsenek összefüggésben az új alkotmányos rendelkezésekkel, mivel a csoport tulajdonosi struktúrája már az átalakítás előtt is teljesen átlátható volt, és ez volt a finanszírozó bankok elvárása is - érvelnek a Bonafarmnál. Az átláthatóságot pedig az garantálta, hogy a CSIM száz százalékos tulajdonosa a Bonitás 2002. Zrt. volt, amely viszont egyértelműen Csányi Sándorhoz tartozik.
A csoport szerint offshore kategóriába egyébként is azok a vállalatok sorolhatók, amelyek a cégbejegyzés országában nem folytatnak tevékenységet, legtöbbször kinyomozhatatlan tulajdonosi szerkezetűek, illetve a cégeket olyan országban hozták létre, ahol társasági adó egyáltalán nincs és a vállalatoknak csak nagyon alacsony, fix összegű éves adót kell fizetniük. A CSIM Pte. Ltd. ugyanakkor megalakulása óta végez valós tevékenységet átlátható tulajdonosi struktúrában. A vállalatot a helyi adóhivatal elismerte és felügyeli egy olyan országban, amely a magyarországihoz hasonló mértékű társasági adókulcsot alkalmaz - fogalmazott a Bonafarm Csoport.