Elképesztő, mit művelt itt az MNB

agrarszektor.hu
Óriási kitörési pontot jelentett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelprogramja (NHP) számos iparág számára, különösen igaz ez az agráriumra. 2009 óta egyedül a mezőgazdasági hitelállomány volt képes érdemi növekedést elérni, míg a teljes vállalati hitelállomány számottevően csökkent. A Portfolio és az agrárszektor.hu közös szervezésű, Agrárium 2015 konferenciáján az uniós pályázatok és banki szerepvállalás aktuális kérdéseit vitatták meg a meghívott finanszírozási szakértők.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Finanszírozási szempontból a mezőgazdaság az egyik legjobban teljesítő ágazat, emellett jelentős növekedési potenciállal is rendelkezik - fejtette ki előadásában Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója. 2009 óta egyedül a mezőgazdasági hitelállomány volt képes érdemi növekedést elérni, az építőipar és a feldolgozóipar hitelállománya, valamint a teljes vállalati hitelállomány számottevően csökkent. Mindez jelentősen mértékben köszönhető a Magyar Nemzeti Bank által refinanszírozott Növekedési Hitelprogramnak. A teljes bankrendszert megmozdította, a takarékszövetkezetek is aktívan részt vesznek benne. Az NHP előnye, hogy nem minősül állami támogatásnak, ezért nem vonatkoznak rá a támogatási korlátok sem.

A mezőgazdaság súlyához képest rendkívül nagy arányban képviselteti magát az NHP-ben: az első fázisban 14 %, a másodikban 28 % az agrárium részesedése. A kihelyezett forrás legnagyobb része új hitel, azon belül is magas arányt képviselnek a beruházási hitelek. A második fázisban jelenleg 62 % a beruházási hitelek aránya.

"A pénzügyi szolgáltatások ma már egyértelműen erőforrásai az agrárgazdaságnak"

Sebestyén Róbert, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. igazgatója úgy véli, jelentősen felértékelődik agrárfinanszírozás a hitelpiacon. Ennek legfontosabb oka talán az, hogy az agrárium a GDP-részesedést meghaladó fontosságú, stratégiai nemzetgazdasági ágazat, amely jelentős európai uniós és hazai támogatásokat vesz fel. (Az agrárium a 2015-2020-as KAP időszakban 2715 milliárd Ft közvetlen és 1250 milliárd Ft agrár- és vidékfejlesztési támogatásban részesül.)

Tovább erősíti a szektor hitelpiaci szerepét, hogy a termelésbővülési előrejelzések 2020-ig 20%-os mezőgazdasági termelésnövekedést és 14%-os élelmiszeripari növekedést prognosztizálnak. Szintén az agrárfinanszírozás felértékelődését támasztja alá, hogy kedvező hitelkockázati mutatók és kedvező árú refinanszírozási források jellemzik az agráriumot. "Bebizonyosodott, hogy a mezőgazdaság az egyik legkockázatmentesebb nemzetgazdasági ágazat" - fogalmazott a szakértő.

Közép távon a finanszírozási igények átalakulására lehet számítani, részben a kormányzati célkitűzéseknek, részben a termelésbővülés és diverzifikáció, részben pedig a támogatási rendszer változásának köszönhetően. Átalakul az agrárhitelezési piac is, növekedni fog a kereskedelmi banki és szakosított pénzintézeti hitelkihelyezés. Az erősödő piaci versenyben várhatóan felértékelődik az agrárvállalkozások pénz- és hitelgazdálkodási sajátosságainak ismerete - véli Sebestyén Róbert. Ezek folyamatok elmozdulást eredményezhetnek az "egészségesebb" hitelezés irányába, sor kerül majd a piaci elégtelenségek kezelésére, innovatív hiteltermékek bevezetésére.

A külső piaci kihívásokhoz (klímaváltozás, EU-USA szabadkereskedelmi megállapodás, geopolitikai feszültségek) a belső agrárhitel-piacnak is alkalmazkodnia kell - zárta gondolatait az MFB igazgatója.

A mezőgazdasági finanszírozási "turbómotorja"

"Az agráriumban jelenleg sok helyről lehet finanszírozást igénybe venni. Szüksége van ezekre az agrárcégeknek?" - ezzel a kérdéssel kezdődött az előadásokat követő panelbeszélgetés. "Van pénz, és van is igény a finanszírozásra" - válaszolt röviden Szabó Levente, a Takarékbank vezérigazgatója. Akadt, aki azt emelte ki, hogy a hosszabb megtérülésű fejlesztések miatt kell a hitelezés a mezőgazdaságnak, míg más szerint "nagyon rossz bázisról indultunk", ezért van szükség a finanszírozásra. "A KKV-knak szükségük lesz a pénzre, a nagyvállalatoknak nem, mert földjük sem lesz" - tette hozzá Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

A beszélgetés résztvevői is egyetértettek abban, hogy az NHP számos iparág számára kitörési lehetőséget jelentetett, a mezőgazdasági finanszírozás szempontjából pedig "turbómotor" volt. Oláh Márton, az FHB Bank Zrt. vezérigazgatója pozitívumként említette, hogy az NHP II. pillérének köszönhetően valamivel kockázatosabb vállalkozások is kaphatnak finanszírozást. Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója ellenben azt emelte ki, hogy a hitelprogram II. pillére nem fog segíteni a kis- és mikrovállalkozásokon, hiszen "ahogy csökken a méret, úgy nő a rizikófaktor".

Mindenki a támogatásra vár - de mi van, ha nem lesz?

A program lehetőséget adott géppiaci beruházások finanszírozására is. Nyikos Katalin, a Deutsche Leasing Hungaria Zrt. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy az NHP-nak köszönhetően minden második gép finanszírozottá vált. A bankok körében népszerű az agrárium, különösen géppiaci beruházások finanszírozása számít biztonságos üzletágnak, mivel rendkívül alacsony a visszavett gépek aránya. Tavaly 4000 új traktor került a vállalkozókhoz, más eszközökre azonban nem volt támogatás, így nem is vásároltak. Jelenleg mindenki az újabb támogatásokra vár - mondta el Harsányi Zsolt.

A hazai lízingpiacon 2014-ben az új kihelyezések volumene év/év alapon 24%-kal 453 milliárd forintra nőtt, ezen belül a mezőgazdasági gépfinanszírozás 60%-kal, 72 milliárd forintra bővült, amelyből 47 milliárd forintot a Növekedési Hitelprogram keretében helyeztek ki - kommentálta a konferencián elhangzottakat Jenei Viktor, a Lízingszövetség elnöke, az FHB Ingatlanlízing vezérigazgatója. "Egyelőre még nem látszik, hogy a szeptemberben megjelenő új támogatások milyen módon lesznek kombinálhatóak a lízingtermékekkel, éppen ezért aktív tárgyalásokat folytatunk a jogalkotóval annak érdekében, hogy minél szélesebb körben váljanak elérhetővé ezek a lehetőségek" - fejtette ki a szakember.

A fenti tendenciákkal összhangban az FHB Csoport is szélesíteni kívánja az agrárfinanszírozással kapcsolatos termékpalettáját, így a már ismert földalapú jelzálog-finanszírozási termékek és a területalapú előfinanszírozási termékek mellett a pénzügyi lízinggel foglalkozó leányvállalat elindítja a termelőeszköz-lízingfinanszírozási üzletágát. A lízingkonstrukciók elérhetőek lesznek természetesen az NHP keretében is, illetve az arra jogosultak kiegészíthetik ezt kamattámogatással is. A lízing biztosította alacsony önerő mellett akár 10 éves futamidő is igényelhető lesz - tette hozzá.

A közönség kérdésére válaszolva szó esett a kertészeti vállalkozásokról is, ahol az alacsony fedezeti érték miatt az ügyfélalapú finanszírozás kerülhet előtérbe. Krisán László szerint szolgáltatás nyújtása helyett érdemes most beruházni, mert 2020 után nem lesz lehetőség EU-támogatásokhoz jutni a jelenlegi feltételekkel. "Fáj és fájni fog" - ezekkel a szavakkal zárta az agrárium finanszírozásáról szóló beszélgetést Harsányi Zsolt, utalva a támogatások 2020 után várható csökkenésére.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?