Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A megkérdezett gazdálkodók négyötödénél (80 százalék) volt beruházás az elmúlt öt évben, és 87 százalékuk tervez beruházást a következő öt év során. Azaz tízből majdnem kilenc gazdaságban várható beruházás 2020-ig, a jelenleg futó európai uniós pályázati ciklus végéig. Ez hét százalékpontos emelkedést mutat a megelőző ötéves időszak adatához képest.
A gazdálkodás jövőbeni irányára vonatkozó kérdésre minden hatodik gazdálkodó (16 százalék) felelte, hogy a gazdaság változatlan formában történő fenntartását tervezi középtávon (2-3 éven belül). A válaszok mindössze 1 százaléka vonatkozott a gazdaság visszafejlesztésére, megszüntetésére. A válaszadók 2 százaléka tervezi a gazdaság átadását, eladását, bérbe adását. Több mint négyötödük (81 százalék) gondolkodik a gazdaság fejlesztésében a következő 2-3 év során.
A gazdálkodók 44 százaléka a birtok méretének növelése mellett annak technikai, technológiai fejlesztését is célul tűzte ki. További egyötödük (21 százalék) a meglévő birtok gépesítésének színvonalát fejlesztené, 16 százalékuk pedig a meglévő technikai, technológiai adottságok mellett növelné a birtok méretét. Tehát a gazdaságok kétharmadánál (65 százalék) várható beruházás a gépparkba, 60 százalékuknál pedig termőföldvásárlással vagy földbérlettel a birtokméret növelése a cél.
A kutatás 79-84 százalékban a különféle alapanyagok (vetőmag, műtrágya, növényvédő szer) és gép, eszköz beszerzésében, továbbá a termény értékesítésében a döntéshozó; valamint 12-15 százalékban a döntést befolyásoló személyeket érte el. A válaszadók 14 százaléka gazdasági szervezetet képvisel, 15 százalékuk egyéni vállalkozó, többségük pedig őstermelő és családi gazdálkodó. A minta nagysága 1448 fő. A mintában kizárólag a hivatásszerűen, azaz árutermelés céljából gazdálkodók jelennek meg, mivel ők a kutatás célcsoportja. Így a minta nem a teljes agráriumról ad képet, hanem a mezőgazdaságilag hasznosított terület döntő hányadát művelő és területalapú, illetve zöldítési támogatásban részesülő több mint 170 ezer gazdaságot reprezentálja. A kérdőívkitöltők által művelt terület nagysága összesen több mint negyedmillió hektár, átlagos birtokméretük pedig 179 hektár.