Idén is fejlesztik a tanyákat, de megfelezték a pénzt

agrarszektor.hu
Hektikusan alakul a tanyafejlesztési program finanszírozása, hiszen 2014-ben 300 millió, tavaly 1,4 milliárd, idén pedig 725 millió forintot szán e célra a kormány. Változott a támogatások köre is, mivel ettől az évtől már nem lehet közművesítésre, útfejlesztésre pályázni, viszont egyéni vagyonbiztonsági fejlesztések támogatására igen. 2016-tól már 75 százalékos előlegfizetést is lehet kérni.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az idei tanyafejlesztési programra 725 millió forint jut - jelentette be az MTI tudósítása szerint Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A 2011-ben indult tanyafejlesztési program keretében a miniszter szerint öt év alatt 1440 pályázatot bíráltak el pozitívan, amely mintegy 7,4 milliárd forint támogatást jelentett. A tanyafejlesztési programot nemzeti forrásból finanszírozzák. Tavaly egyébként 1,4 milliárd, a megelőző évben pedig mindössze 300 millió forintot fordítottak a programra.

Az érintettek három célterületre pályázhatnak. A települési és térségi fejlesztések támogatására biztosított keretösszeg 200 millió forint, a tanyagazdaságok indításának és fejlesztésének mezőgazdasági csekély összegű támogatására pedig 400 millió forint áll rendelkezésre. Emellett a tanyák lakóépületeinek felújítására, valamint lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre is lehet pályázni, 125 millió forintos keretösszeggel.

Az eddigi tapasztalatok alapján 75 százalékra emelték a nyertes pályázatokhoz nyújtható előlegfizetés mértékét - jelentette be az egyik legfontosabb változást V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára. A korábbi években ez 25, illetve 50 százalék volt. Mivel a tanyafejlesztési programot a vidékfejlesztési programhoz (VP) igazították, hogy elkerülhető legyen a párhuzamos finanszírozás, ezért 2016-tól már nem lehet pályázni külterületi utak fejlesztésére, útkarbantartó gépek vásárlására, valamint villany-, víz- és szennyvízberuházások támogatására sem.

MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

A települési és térségi fejlesztések támogatása jogcímnél pályázni lehet például a tanyasi termékek védjegy- és minőségrendszerének bevezetésére, fejlesztésére. Ebben a programban egy-egy pályázó - például helyi önkormányzatok - 5 millió forintot kaphat 90 százalékos támogatás mellett. A tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére - például kis értékű gépek beszerzésére, képzésre - szintén lehet pályázni, a pályázható összeg 10 millió forint 90 százalékos támogatás mellett.

A tanyagazdaságok indításának és fejlesztésének támogatására 3 millió forint pályázható általában 75 százalékos támogatottsággal. De a 40 év alatti fiatal gazdák számára a támogatottsági szint 90 százalékos. A tanyák lakóépületének felújítására, valamint lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre ugyancsak kapható támogatás, ami maximum 4 millió forint lehet 75 százalékos támogatásintenzitás mellett.

Az államtitkár szerint a pályázati felhívások várhatóan a jövő hét második felétől a kormany.hu weboldalról tölthetők majd le, illetve elérhetők a www.hoi.hu honlapon is. A pályázatok benyújtásához az internetes felület a Herman Ottó Intézet honlapján (www.hoi.hu) a pályázati felhívások megjelenését követő 30. naptól, várhatóan ez év június első felében nyílik majd meg, a pályázóknak így 30 napjuk lesz a felkészülésre.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?