Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Agrokor Horvátország legnagyobbb magántulajdonban lévő cégcsoportja. A fagylaltgyártástól kezdve a lapkiadásig számos ágazatban jelen van. A Sberbank sajtóosztálya az Interfax orosz hírügynökséggel azt közölte, hogy tulajdonrészük eladása függ az ártól és a vevőtől. A Sberbank jelezte: "A vevő kiválasztásakor komoly felelősséget érez azokkal az országokkal szemben, ahol jelen van az Agrokor". Ilyen ország Magyarország is.
Miért érdekes nekünk?
Az Agrokor 2004-ben megvásárolta a fonyódi ásványvíz-palackozót és a Baldauf fagylaltgyárat, az OTP pedig horvát leánybankján keresztül hitelezi az Agrokor csoportot.
A cég több mint 20 gazdaságból áll, a hús-, tej- és borpiacon is tevékenykedik. Az Agrokor nemcsak megtermeli az alapélelmiszereket, de csomagolja és forgalmazza is azokat a Konzum és Mercator élelmiszerláncokon keresztül. Csányi Sándor végül nem a horvát agrárvállalatot vette meg, hanem az itthon eladóvá vált Hungerit Baromfifeldolgozó Zrt-t. Mindez nem zárja ki, hogy idén újra versenybe szálljon a határ déli oldalán.
Hogy került a képbe a Sperbank?
A Sberbank 2014 áprilisában 600 millió euró hitelt nyújtott az Agrokornak, amit 2016 májusában újabb, 350 millió eurós hitel követett. 2016-ban csődközelbe került a 93 százalékban magántulajdonban lévő mamutvállalat, de 2017-ben elkerülte az összeomlást egy sebtiben elfogadott törvény révén, ami lehetővé teszi stratégiai cégeknek, hogy az államtól rendkívüli igazgatási eljárást kérjenek. A horvát gazdaság 15 százalékát adó csoport felszámolása nagy érvágás lett volna az országnak.
A folyamatot számos botrány övezte, Ivica Todoric, az Agrokor volt tulajdonos Londonba menekült, miután Zágráb európai elfogatóparancsot adott ki ellene, majd lemondott a kormány által az Agrokor élére kinevezett rendkívüli kormánybiztos, valamint Martina Dalic volt gazdasági miniszter is. Az alapprobléma az volt, hogy a konszern éveken keresztül meghamisította könyvelését úgy, hogy több banki kölcsönt is tőkeként könyvelt el, és ezzel félrevezette a pénz- és hitelminősítő intézeteket.
Az Agrokor egy másik orosz hitelezője, a VTB Bank 7,5 százaléknyi részesedést kapott. Az Agrokorban ezen felül egyebek között a kötvénytulajdonosok 25 százalékos, a horvát bankok 15,3 százalékos, a beszállítók 4,7 százalékos tulajdonrészhez jutottak.