Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Amerikában hasonló arányban támogatják a mezőgazdasági biztosítások díjtételeit (2/3 támogatás, 1/3 önerő), mint Európában, de nemcsak a hozamcsökkenésekre, hanem áringadozásokra is lehet biztosítást kötni. Ezzel gyakorlatilag stabilizálni lehet a termelésből származó jövedelmet. Európában nem divat a piaci mozgásokra biztosítást kötni, az ár jövőbeni garantálására az éves szerződések és a tőzsde határidős árupiaca nyújtanak lehetőségét. Ennek oka, hogy az áresésekkel szembeni védelem árufeleslegekhez vezethet, rugalmatlanná teheti a termelést a piaci jelzésekkel szemben, végeredményben rontja a szektor versenyképességét az exportpiacokon. Napjainkban leginkább a termeléshez kötött támogatások függetlenítik az adott szektort a piaci folyamatoktól, amit rendszerint az önelletás bizonyos szintjének biztosítására vezet be egy tagállam.
A tavaly év végén elfogadott amerikai mezőgazdasági törvény (Farm Bill) - európai fogalmak szerint agrárpolitka - a mezőgazdaság minden területén növeli a támogatásokat. Megemelte a támogatott hitelkamatokat az olyan termékek előállítására mint a gabonafélék (búza, kukorica, rizs, stb.), olajos magvak (szójabab), gyapot, cukor, borsó vagy a lencse. Lehetővé teszi az árkockázatokat mérséklő biztosítási program (Price Loss Coverage) referenciárainak emelését, illetve korrigálja a fedezeti összegeket is (Agriculture Risk Coverage). Végül, de nem utolsósorban fokozza a tejtermelés jövedelembiztosítását azáltal, hogy a legkisebb termelők díjait radikálisan csökkenti (a kistermelő Amerikában 240 tehén alatti üzemet jelent). Az új Farm Bill növeli a környezetvédelem és az exporttámogatás forrásait is.
A Bizottság által javasolt Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetése reálértéken 12%-kal csökkenhet 2021 után. Így egy évre vetítve Amerikában már csaknem háromszor több pénz jut az ágazat támogatására. Az amerikai gazdálkodók az uniós forrásokkal összevetve lényegesen védettebbek a piaci és éghajlati kockázatokkal szemben. A KAP forrásainak eddig elhanyagolhatóan kicsi részét képezte a válságkezelő alap. Ez ugyan nőni fog a következő pénzügyi ciklusban, de más filozófia mentén:
Ami pedig a kereskedelmet illeti, nem az export támogatásával, vagy harcias vámháborúk indításával, hanem újabb, kölcsönösen előnyös egyezmények megkötésével teremt piacot. Hogy melyik filozófia segíti jobban a nemzetközi kereskedelemben való talpon maradást, azt csak a jövőben tudjuk meg. A jelenben marad a bosszankodás az amerikai farmerek zsebébe tömködött dollármilliárdok miatt.