Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az agrárminiszter elmondta, hogy a tárca 2018 októberben újra megnyitotta az élelmiszeripari fejlesztést szolgáló felhívást 50 milliárd forintos keretösszeggel, amelyből 40 milliárd forintot az élelmiszer-feldolgozó üzemek számára, 10 milliárd forintot pedig a borászati üzemek számára különítettek el. A felhívásra 2019 január és április között lehetett támogatási kérelmet benyújtani. Összesen 1003 kérelem érkezett be, mintegy 133 milliárd forintnyi igénnyel, mondta el Nagy István. Az agrárminiszter hozzátette, hogy ezek közül a kérelmek közül az első körben 352 kérelmet már egészen biztosan támogatni fognak, mintegy 48,6 milliárd forint értékben. A kérelmek egy része viszont még elbírálás alatt áll, de a mérlegelések végén az összes megítélt támogatás összege elérheti akár a 70 milliárd forintot is.
A Vidékfejlesztési Program részeként már korábban is megjelentettek egy élelmiszeripar-fejlesztést szolgáló felhívást, amelynek keretében eddig összesen 110 milliárd forint értékben támogattak beruházásokat. Nagy István elmondta, hogy az élelmiszeripar termelési értéke 2010 óta 25%-kal nőtt, 2018-ban elérte a 3236 milliárd forintot is. Ebben fontos szerepe volt a kedvezményes hitelprogramoknak, valamint az élelmiszeripar rendelkezésére álló támogatások jelentős emelkedésének. A Vidékfejlesztési Program támogatásai nemcsak az élelmiszeriparra vannak pozitív hatással, hanem az agrárium minden területének lendületet adnak.
A vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár, Viski József elmondta, hogy az élelmiszeripari vállalkozások 500 millió forintos támogatási maximumot vehettek igénybe, a borászatok pedig 200 millió forintot. Az élelmiszeripari támogatási kérelmeket többek között hús, zöldség, gyümölcs feldolgozására, italkészítmények és olajok előállítására lehetett benyújtani, míg a borászati beruházásoknál bor, habzóbor és pezsgő előállítására, technológiai korszerűsítésre lehetett pályázni. Viski József elmondta, hogy a lezárult értékelésnél kiemelt hangsúlyt fektettek arra, hogy innovatív és versenyképes beruházások valósuljanak meg, munkahelyek teremtődjenek a magyar vidéken. Ezen kívül forrást biztosítottak a pályázó vállalkozások energetikai korszerűsítésére a környezeti terhelés csökkentése érdekében.