Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A hosszú távú költségvetési javaslat kiemeli, hogy a Trump-kormányzat eddig nagylelkűen segítette a gazdákat a piaci zavarok elviselésében (amit saját maga okozott). Az amerikai farmereket különösen sújtotta a Kínával folytatott vámháború, de ezen a téren legalább 28 milliárd dolláros extra támogatással és új kereskedelmi megállapodásokkal javítani tudott Trump.
A költségvetési javaslat kiemeli, hogy 5,7 milliárd dollárt fizettek ki természeti károkra is. Ne feledjük, 2019 olyan hóviharral és áradásokkal járt az USA-ban, ami megfosztotta az országot a potenciális szójatermés ötödétől. A klímaváltozás azonban nem létezik az elnök fogalmai szerint, talán ez lehet az oka annak - azon túl, hogy az agrárbüdzsét nagyon leterheli -, hogy éppen a növénybiztosítások téren tervezi a legnagyobb megszorításokat.
Az Egyesült Államok jelenleg a farmerek termésbiztosítási díjainak kb. 62% -át állja (hasonlóan ahhoz, ahogy nálunk is történik). Az új költségvetési törvény szerint viszont már csak a biztosítási díj 48%-ához járulna hozzá az állam. A díjtámogatások csökkentése a becslések szerint 2030-ig 36 milliárd dollárt takarítana meg a költségvetésnek.
"Megmagyarázhatatlan, hogy miért éppen ezt a fontos kockázatkezelési eszközt éri most az elvonás" - panaszkodott a terv miatt többek között az Amerikai Növénybiztosítók Szövetsége, emeli ki a farms.com.
Az amerikai kormányzat most foglalkozik azzal a problémával is, hogy az állami kárenyhítés és a növénybiztosítók által kifizett kártérítés együttes igénybevétele ne ereményezzen több bevételt a gazdának, mint amekkora maga a kár volt.
A költségvetési javaslatban egy támogatási plafont is meghúztak: az 500.000 dollár (155 millió forint) bruttó jövedelemnél többel rendelkező gazdaságok számára teljesen be kell szüntetni a költségvetési támogatásokat. "Nehéz megindokolni az adófizetőknek, hogy miért kellene a kormánynak segítséget nyújtania a fél millió dollárnál többet kereső nagygazdaságok számára" - áll az amerikai költségvetés indoklásában. "Ez aláásná a mezőgazdasági programok hitelességét és célját."
Ez az érvelés Európában már régóta ismerős, ezen az alapon szűkül minden új uniós költségvetési ciklusban a mezőgazdaságra fordítható összeg. EU-s csatlakozásunkkor a Közös Agrárpolitika (KAP) még a büdzsé 44 százalékát tette ki, a 2021-ben kezdődő hétéves ciklusban viszont már a 30 százalékát sem éri el. Indok: a társadalom közpénzért közszolgáltatást vár el, a jövedelemtámogatás nem elfogadható a számára. Ugyanakkor az EU egyre nagyobb hangsúlyt fektet a klímaváltozás pénzügyi kezelésére, beleértve a technológia alkalmazkodás támogatását is.
Az amerikai agrárköltségvetés egyik pontja azonban feltűnően nagy ugrást tartalmaz: agrárkutatásra 2021-ben 600 millió dollárt fordítanak, ami 175 millió dollárral több a 2020-ra előírt szintnél. Prioritásként a mesterséges intelligenciával kapcsolatos mezőgazdasági kutatásokat jelölték meg. Továbbá 1,3 milliárd dollárt fordítanak olyan programokra, amelyek a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni védekezést szolgálják.