Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Mint arról korábban már írtunk, a Föld Barátai arra az Európai Bizottság figyelmét, hogy az EU afelé tart, hogy példátlan mértékben lehetővé tegye a mezőgazdasági adatok koncentrációját. Most egy kicsit más aspektusból közelítjük meg a témát.
A digitális gazdálkodás elviekben a termelési folyamatot optimalizálja, ugyanakkor a mezőgazdasági termelőket "adatgyűjtőkké" alakítja. Ha nem szabályozza az unió, hogy kié az adat, akkor ez az adatkincs rossz kezekbe is kerülhet. 2017-ben egy európai parlamenti tanulmány is rámutatott arra, hogy "azok, akik az adatok birtokában vannak, kontrollálhatják ezeket, és ezekre alapozva a mezőgazdaságból származó jövedelem jelentős része hozzájuk áramolhat.
Olyan vállalatok is beléptek a digitális piacra, amelyek az inputanyagokat szolgáltatják a termeléshez. Míg a gépgyártók a kijuttatott vegyianyagok csökkentését ígérik a precíz megoldásokkal, kérdéses, hogy a vegyianyag-forgalmazók szoftverei, applikációi is ezt teszik-e? A nagy piaci szereplőkaz adatokat felhasználva tulajdonképpen a termelés minden terén beavatkozhatnak a gazdák döntéseibe, és számukra kedvezőbb irányba terelhetik őket. Az adatok lehetővé teszik az árak torzítását is, ami végeredményben az élelmiszer-biztonságra is kihat.
Ugyanis a digitális adatok révén egyszerűen követhetővé válik a termelési folyamat, így az is, hogy a gazdálkodó betartotta-e azokat a követelményeket, amelyek teljesítéséért támogatást kap. Súlyos eurómilliárdokról van szó, a közpénz elköltése pedig olyan közügy, ami felülírja a magánérdekeket.
Címlapkép. shutterstock