2024. november 21. csütörtök Olivér

A magyar tejtermelők semmit nem éreznek a magas bolti árakból

agrarszektor.hu
A boltokban a tej áfacsökkentése óta csak nőni tudtak az árak, miközben a magyar termelők kapják a legkevesebbet az átadott tejért a V4-k között. Kereshetünk hatékonysági vagy minőségi problémákat a háttérben - találnánk is -, de ez nem változtat a legsúlyosabb tényen: a magyar tej "agyontámogatva" ilyen olcsó. Mi lesz, ha 2022 után a támogatástól is elesik a termelő?

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint 2019 első huszonnyolc hetében az év eleji 13 százalékpontos áfacsökkentést áremelkedés követte a boltokban. A 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tej feldolgozói értékesítési ára 4 százalékkal nőtt, a 1,5 százalékosé pedig 6 százalékkal. Mindez nem fogta vissza a keresletet, sőt: előbbiből 14 százalékkal, utóbbiból  3 százalékkal adtak el többet eddig, mint 2018-ban - írja piaci jelentésében a kutatóintézet.

A tej árának még mindig támaszt ad a kínai kereslet. Az Európai Bizottság adatai szerint Kína 38 százalékkal több sűrített tejet, 29 százalékkal több soványtejet és teljes tejport, valamint 2 százalékkal több sajtot vásárolt 2019 első öt hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. Eközben egyre világosabban látszik, hogy változik a piaci helyzet. A németországi nyerstej alapanyagértéke alapján a tejzsír értéke 40 százalékkal csökkent, míg a tejfehérjéé  47 százalékkal nőtt 2019 júniusában az előző év azonos hónapjához képest. Ez nagyon nagy változás, ami a vaj árában is megjelent, legalábbis Németországban, ahol az ömlesztett vaj értékesítési ára 11 százalékkal csökkent a 18-29. hét között.

Az Európai Bizottság júliusi előrevetítése szerint az EU tejtermelése 0,8 százalékkal 167,9 millió tonnára nőhet 2019-ben az előző évihez képest. Az unió vajtermelése 1,6 százalékkal 2433 ezer tonnára, vajexportja 5 százalékkal 165 ezer tonnára, belpiaci felhasználása 1,4 százalékkal 2279 ezer tonnára bővülhet 2019-ben. A bővülő kínálat ismét lejjebb eresztette a magyarországi kiviteli árakat, amelyek már több mint 3 forinttal járnak a belföldi ár alatt (93,8 és 97 Ft/kg). A belföldi ár 7 százalékkal magasabb most, mint tavaly ilyenkor volt, miközben a kiviteli ár 2 százalékkal csökkent.

Ha azonban az alábbi ábrára pillantunk, láthatjuk, hogy a V4-k termelői árai mind magasabbak a hazainál, holott a magyar tejtermelés európai viszonylatban is egy extrém erősen támogatott szektornak számít. Mindez akkor válik igazán rémisztővé, ha tekintetve vesszük az uniós támogatási rendszer 2022-től várható gyökeres átalakulását, ami a termeléshez kötött támogatások elvételével fenyegeti a gazdaságokat. Ezekben az években kellene a termelőknek felkészülniük egy várhatóan keményebb közös piaci versenyre, de úgy tűnik, erre nem sok lehetőséget adnak a bevételek.

A magyar piac rugalmatlanságáról és ennek okairól legutóbb ebben a cikkünkben írtunk:

EZ IS ÉRDEKELHET

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?