Kiderült a csúf igazság: ezért drágák a tejtermékek a magyar boltokban

Kiderült a csúf igazság: ezért drágák a tejtermékek a magyar boltokban

agrarszektor.hu
Az elmúlt évben a tejtermékek, különösen a vaj ára jelentősen meghaladta az általános inflációt és az élelmiszerárak emelkedését. Meglepő módon az import tejtermékek már olcsóbbak, mint a hazai termékek - írja az Infostart.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az élelmiszerárak 5,4 százalékos növekedésével szemben a tej ára 19,5, a vajé pedig 16,4 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az Agrárszektor főszerkesztője, Braunmüller Lajos magyarázata szerint ennek hátterében a tejzsír iránti megnövekedett kereslet és a kínálat szűkössége áll.

A tejzsírt számos élelmiszerben használják, és a vaj lényegében nagy tisztaságú tejzsírnak tekinthető

- nyilatkozta a szakértő. Hozzátette, hogy a hazai árak alakulásában a forint gyengülése is szerepet játszik.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az import tejtermékek alacsonyabb árát Braunmüller Lajos a termelési körülmények különbségeivel magyarázza. Európa legnagyobb tehenészetei a kontinens tengerparti régióiban találhatók, ahol az éghajlat kedvezőbb a szarvasmarha-tenyésztés szempontjából.

Ezeken a területeken kiegyensúlyozottabb, hűvösebb az időjárás, szemben a magyarországi nyári forróságokkal

- fejtette ki a szakember.

A takarmányozás terén is jelentős különbségek mutatkoznak. Míg Magyarországon főként silókukoricára támaszkodnak, ami aszályos időszakokban nem mindig áll rendelkezésre megfelelő mennyiségben, addig a tengermelléki területeken hatalmas legelők biztosítják az olcsóbb takarmányozást. Braunmüller kiemelte: "A külföldi tejüzemek feldolgozási hatékonysága is felülmúlja a hazaiakét. Az egész termékpálya hatékonyabb, alacsonyabb fajlagos költségekkel működik, ami megmutatkozik az import termékek áraiban is."

A hazai áremelkedések miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke felszólító levelet küldött több érdekképviseleti szervezetnek. A GVH álláspontja szerint a rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozhatják az inflációs nyomást. A hivatal közleménye szerint figyelemmel kísérik a tejtermékek piacán zajló folyamatokat, és szükség esetén beavatkoznak a verseny védelmében.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?