Bulgária bemondta: 33 milliárd euróra van szüksége a Green Dealhez

Bulgária bemondta: 33 milliárd euróra van szüksége a Green Dealhez

agrarszektor.hu
A kelet-európai országok összesen 100 milliárd eurót kértek a közös kasszából a klímasemlegességi célok eléréséhez. Az átállás költségei Ursula von der Leyen szerint is az amerikai holdra szálláséval vetekednek. A megállapodás szerint a tagállamoknak joguk van dönteni a saját energiamixükről, ami nukleáris energiát is tartalmazhat. Most Bulgária is jelezte, hogy akár egy újabb erőmű építésébe is belefogna.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Bizottság elképzelése szerint 2030-ra az 1990.évi CO2-kibocsátási szintet 50-55 százalékkal kell csökkenteni. Bulgáriának 33 milliárd euróra van szüksége ahhoz, a 2030-ra teljesíthesse a Green Deal célkitűzéseit, mivel az egyik leginkább érinttet ország a dekarbonizáziós folyamatban. A teljes európai szénfelhasználás 7%-áért ugyanis ez az ország felel. Csak a szénről alternatív energiaforrásokra való áttérés költsége 20 milliárd eurós összeget emészthet fel a következő 10 évben a számításaik szerint. Továbbá 10 milliárd euróból egy újabb atomerőművet is felépítenének - írja az euractiv.com., hozzátéve: még ha kapna is Bulgária erre a célra pénzt Brüsszeltől, kétséges, hogy az erőmű 2031 előtt üzembe állhatna.

EZ IS ÉRDEKELHET
A kért 33 milliárd eurós összeg Bulgária GDP-jének felével ér fel. Ha a beruházási ütem állandó, akkor a kormánynak a GDP 5%-át kell évente a Green Deal teljesítésére költenie. Bulgáriának még több mint 3 milliárd euróra van szüksége arra, hogy az európai települési szennyvízkezelési irányelv minimumkövetelményeit teljesítse. A levegőminőség javítására is legalább 1,7 milliárd eurót kell még költenie, hulladék-gazdálkodásra pedig fél milliárdot. Rossz a régi épületek hőszigetelése, ezen is javítani kellene mintegy 2,5 milliárd eurós költségen. Az ország nagyon felkészületlen a mobilitás, szállítmányozás korszerűsítése terén is. Mindent összevetve a Green Deal komolyan veszélyzezteti az ország energiabiztonságát, és versenyhátrányt okozna számára az uniós piacon - érvel Szófia.

A Méltányos Átállási Alapból Bulgária számára eddig 6,1 százalékot, azaz 458 millió eurót különítettek el. A Modernizációs Alapból pedig a tíz kedvezményezett ország - Románia, Bulgária, Magyarország, Lettország, Litvánia, Észtország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Horvátország - 2030-ig 14 milliárd eurót költhet el alacsony szén-dioxid-kibocsátású beruházásokra.

Címlapkép: shutterstock

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 24. 14:02