Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) fontosnak tartja a magyar gazdálkodók előtt álló innovációs és technológiai kihívások, valamint az arra adott válaszok, jó gyakorlatok bemutatását, több programja révén is támogatja ezt - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A COPA-COGECA - az Európai Gazdálkodók és Európai Mezőgazdasági Szövetkezetek uniós szintű érdekképviselete, mely 23 millió EU-s gazdálkodót képvisel - által meghirdetett pályázatok hasznos tapasztalatokkal gyarapítják ezt az irányt. A szervezet által legutóbb kiírt Női Mezőgazdasági Termelők Innovációs Díjának döntőjébe egy magyar gazdálkodó is bejutott, ahogy az az elmúlt években is sikerült több honfitársunknak. A NAK ehhez kapcsolódóan tartott online fórumot 2021. május 26-án, "Az innováció szerepe a gazdálkodásban, különös tekintettel a női gazdálkodásra" címmel.
Süle Katalin, a NAK általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnöke a fórumon arra hívta fel a figyelmet, hogy a statisztikákban nem mindig szerepelnek a nők a gazdaságok munkatársaiként, illetve azok vezetőiként vagy tulajdonosaiként, mégis sok esetben "láthatatlanul" veszik ki a részüket a tevékenységekből. Megemlítette, a hagyományosan "férfias" állattenyésztésben is már számos digitális, precíziós gazdálkodási eszköz segítheti a folyamatokat, és azok széles körű elterjedésével egyre több nő vállalhat szerepet az ágazatban. A vidéken élő családok pozitív jövőképének alakításában pedig jelentős szerepe lehet a gazdálkodási mellék- illetve főtevékenységeknek.
Mint a rendezvényen elhangzott, az agráriumban egyre növekszik a nők, valamint a női vezetők aránya, amit a 2020. évi magyarországi Agrárcenzus felmérés adatai is alátámasztanak. Főként a kisebb településeken jelentős a nők gazdaságokban végzett tevékenysége, ahol jellemzően - a háztartás vezetése, a gyermeknevelés, az idős családtagok gondozása mellett - az adminisztratív és pénzügyi teendők terén vállalnak szerepet.
Reizingerné Bodai Márta, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) Fejér megyei Gazdasszony tagozatának elnöke kiemelte: a családi gazdálkodás, a nők abban való szerepvállalása jelentősen hozzájárulhat a családok megélhetéséhez, ami a helyben maradást, ezáltal a családok, közösségek erősödését is segítheti. Szervezetük a vidéki életforma népszerűsítése terén is aktív. Mint elmondta, a klímaváltozás minden gazdaságméretben kihívásokat hoz, a kiskertektől a szakosodott nagyüzemekig egyre nagyobb hangsúlyt kap az innovatív megoldások alkalmazása. A jó gyakorlatok kialakításával lehetőséget kívánnak teremteni a minél szélesebb alapokon nyugvó modernizálásra, szem előtt tartva a környezet és az egészség megóvását.
A fórumon a COPA-COGECA vezetői tájékoztatást adtak arról, hogy adataik szerint az Európai Unióban jelenleg a gazdaságok mintegy 30 százalékát nők vezetik, valamint Magyarországon a gazdaság-tulajdonosok 28 százaléka, míg a gazdaságokban dolgozó családtagok 43,6 százaléka nő. Továbbá felhívták a figyelmet arra, hogy a nők gondoskodó személyiségükből adódóan tágabb értelemben látják a szerepüket és a gazdaságot, és sok esetben más dimenziókat is hozzáadnak a gazdálkodási tevékenységeikhez, így például az agroturizmussal, a termékek közvetlen értékesítésének innovatív megközelítésével, a közösségi szemléletmóddal. A COPA-COGECA női termelőknek szóló innovációs díja ilyen, nők által vezetett példaértékű és innovatív projekteket mutat be.