Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Jelenleg körülbelül 13 ezer társas vállalkozás működik a magyar agráriumban, ez az összes társas vállalkozás 2,5 százalékát jelenti, a cégszám szerint a kisebb iparágak közé tartozik ez a szektor - monda Ézsiás Tünde a Portfolio Agrárszektor 2021 konferencián. Kiemelte, idén 600 körül volt a cégalapítások száma a mezőgazdaságban, ami a tavaly körülbelül 400-hoz képest látványos növekedésnek számít. A társas vállalkozások mellett egyébként 430 ezer őstermelő, illetve 21 ezer egyéni vállalkozó (az elmúlt 2 évben 5%-kal csökkent, míg az építőiparban 20%-kal nőtt a számuk). Ha az őstermelőket nem számítjuk, akkor is igen magasnak ( 62%) számít az egyéni vállalkozók aránya az ágazatban. A legtöbb mezőgazdasági vállalkozós Bács-Kiskun, Pest és Hajdú-Bihar megyében található, lakosságarányosan azonban Tolna, Békés és Somogy-megye van a dobogón, ezeken a területeken a legnagyobb ugyanis a mezőgazdaság súlya a többi iparághoz képest.
A szakember beszélt arról is, hogy az agrár társas vállalkozások árbevétel arányos eredménye nagyon alacsony, mindössze 0,4 %, aminek az az oka, hogy kisebb marzsokkal tud csak dolgozni az iparág, és kevéssé jövedelmező a többihez képest. Ugyanakkor, ha a társas vállalkozások létszámarányos árbevételét nézzük a mezőgazdaságban, akkor egy aránylag magas 27 millió Ft/fő/év-es adatot kapunk.
Ézsiás Tünde
Kockázat a mezőgazdaságban
A mezőgazdaságban arányaiban több a felszámolás a megszüntetésre irányuló eljárások között, és kevesebb a (normál, rendezett) végelszámolás, mint a többi iparágban - közölte Ézsiás Tünde. A hátrahagyott, kifizetetlen számlák valamivel jellemzőbbek mint más iparágban, legalábbis arányaiban többször vezetnek felszámoláson keresztül a vállalkozás megszűnéséhez. Habár a mezőgazdaság a kevésbé kitett iparágak között szerepel az OPTEN adatai alapján, de kétségtelen, hogy itt is voltak problémák: megugró végelszámolási számok, nemzetközi logisztikai problémák, HUF árfolyamingadozás, árváltozások, állat- és emberbetegségek, időjárási kockázatok.
2021-ben eddig 1 darab csődeljárás, 102 darab felszámolás, 128 darab végelszámolás és 187 darab kényszertörlés volt a szektorban, ugyanakkor kényszertörlési eljárás hullám van folyamatban, amelyek tömegesen vezethetnek majd cégtörléshez az agráriumban 2022-ben - hangsúlyozta a szakember. Hozzátette, ágazaton belül is jelentős eltérések vannak a felszámolások arányában, első két helyen a vadgazdálkodás, illetve a mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás álltak 2021-ben. Kockázati besorolás szempontjából arányaiban Békés, Fejér, és Győr-Moson-Sopron megyében jobbak a mezőgazdasági vállalkozások, míg a legkevesebb erős minősítésű vállalkozás Veszprém és Nógrád megyében, illetve Budapesten található.
A Portfolio Agrárszektor 2021 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Nagy István bejelentette: még idén elfogadják a gazdaságátadásról szóló törvényt
- Elkezdődött az év legnagyobb agráreseménye, az Agrárszektor Konferencia - GALÉRIA
- Aggasztó, ami az európai mezőgazdaságban zajlik: ez minden gazdát érintetni fog
- Vallott a szakember: ez most a magyar agrárium egyik legsúlyosabb problémája
- Egyetlen ábrán a bizonyíték: ennyire súlyos gondban van a hazai élelmiszergazdaság
- Agrárbefektetési lehetőségek a határokon túl - Hol érdemes külföldön befektetni?
- Ők lettek 2021-ben a magyar agrárium legjobbjai - Fotókon a győztesek
- Megvan, mit tartalmazhat a magyar stratégiai terv: százmilliárdok sorsa dőlhet el
- Átrendeződés a magyar agrárintegrátori piacon: nagy változások jöhetnek
- Visszasírják az NHP-t az agráriumban: jönnek a 10 százalékos hitelek
- Vidékfejlesztési támogatások az új KAP-ban - Magyar tervek és pályázati lehetőségek
- Megszólalt a Kométa-vezér: túl nagy árat fizetünk az olcsó élelmiszerért
- Drámai a helyzet a műtrágyapiacon: óriási a bizonytalanság a drágulási hullám miatt
- Ezt hozta az új szabályozás: óriási átalakulások jöhetnek a magyar földpiacon
- Drasztikus átalakulás jöhet a növényvédelemben: erre jó, ha minden gazda felkészül
- Luxus lenne most nem élni a pályázatokkal: de van pár buktató, amire oda kell figyelni
- Brutális árrobbanás szorongatja a magyar gazdákat: mire kell készülni 2022-ben?
- Pörögnek a kifizetések a magyar agráriumban: erős számokat közölt az Államkincstár
Fotók: Portfolio