Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az év második feléig még biztosan várniuk kell az új Közös agrárpolitika vidékfejlesztési pályázataira a gazdálkodóknak. Nagy István agrárminiszter a parlamentben egy képviselői kérdésre adott válaszában jelezte: az új programhoz kapcsolódóan pontos pályázati menetrend még nem készült, a tárca legkorábban 2023 második felében tervezi meghirdetni az első felhívásokat. Ám az agrárium és az élelmiszeripar szereplőinek ez idő alatt sem kell nélkülözniük a beruházási forrásokat - írta meg a Magyar Nemzet.
Ahogyan arról a tárcavezető beszámolt, 2023 és 2025 között három olyan év lesz, amikor a korábbi Vidékfejlesztési program és a KAP stratégiai terv (KAP ST) párhuzamosan fut majd. Az európai uniós szabályok szerint ugyanakkor a KAP stratégiai terv keretében kiírandó új vidékfejlesztési intézkedésekben támogatást nyert projektekhez kapcsolódóan csak akkor kaphatnak támogatást a kedvezményezettek, ha a VP-ben meglévő, ugyanarra a célra irányuló intézkedést pénzügyi szempontból is lezárták. A miniszter szerint a következő időszakban valamennyi támogatási forma esetében külön-külön meg kell vizsgálni, hogy mikor indulhatnak az újabb felhívások az új programon belül. Nagy István arra is felhívta a figyelmet, hogy a VP egyes intézkedései - például az öntözésfejlesztési beruházásokat támogató kiírás - még jövőre is pályázhatók lesznek.
Nagy István emlékeztetett arra is, hogy a kormány döntésének köszönhetően a vidékfejlesztési források nemzeti társfinanszírozása 80%-ra emelkedett, a szóban forgó összeget pedig már 2021-ben az ágazat rendelkezésére bocsátották. Így a Vidékfejlesztési program kerete 1529 milliárd forinttal egészült ki. 2021-ben a VP-ben tíz agrárberuházási pályázatot hirdetett meg a tárca. Az agrárminiszter kiemelte, hogy a kiírások végrehajtásának sikerét jól mutatja, hogy azokon keresztül hétszázmilliárd forintot meghaladó támogatást ítéltek oda a kedvezményezetteknek. Így többek között ültetvénytelepítésre, szárítók létesítésére, állattartó telepek felújítására, kertészeti és feldolgozóüzemek létesítésére és korszerűsítésre nyerhettek forrást a gazdálkodók - emelte ki a tárcavezető, hozzátéve, hogy a nyertesek a jelentős külső nehezítő körülményekkel megküzdve mindent megtesznek annak érdekében, hogy projektjeiket végrehajtsák, a támogatott fejlesztések döntő része jelenleg a megvalósítási időszakban van.
Az új Közös agrárpolitika keretében jelentős forrás áll rendelkezésre a vidékfejlesztési célokra. Bár a területalapú támogatásokhoz hasonlóan itt is nagyobb hangsúlyt kapnak a zöldcélok, a kormány elvárásainak eleget téve a stratégiai terv központjában a gazdaságfejlesztés lesz. Ez utóbbi célra mintegy 1500 milliárd forintot különített el az agrártárca, a következő időszakban pedig összesen 21 pályázatot írnak ki ezen a területen. Új elemként jelennek meg a generációváltást segítő felhívások, valamint a díszkertészek is számíthatnak az ágazatnak célzott pályázat meghirdetésére. Az úgynevezett zöldintézkedésekre mintegy ezermilliárd forint fordítható a következő években. A tervek szerint ezen a területen összesen 22 pályázat jelenik majd meg, számos erdészeti, állatjóléti, valamint környezet- és klímavédelmi felhívás készül. A klasszikus értelemben vett vidékfejlesztést 285 milliárd forint szolgálja, összesen 17 intézkedéssel.