Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium a talaj és a hozzá kapcsolódó környezetállapot megőrzését és javítását tűzte ki céljául. A Nébih fő talajvédelmi törekvése, hogy közelebb hozza egymáshoz a gazdálkodók talajművelési szokásait és az agrártudományos ágazatban elért fejlesztéseket, továbbá, hogy segítse a talaj romlásának mérséklését. A hivatal létrehozta a magyarországi talajlaboratóriumok vizsgálati eredményeit összesítő Nemzeti Talajtani Adatbázist, amely kiegészül egy hazai talajspektrális könyvtárral. A rendszer a talajok termékenységét, funkcióit, valamint a térbeli kiterjedését célzó kutatásoknak biztosít hátteret - írja a Nébih.
Emellett az adatbázis a folyamatosan bővülő adatok révén a gazdálkodókat és a közigazgatási szerveket is segíti abban, hogy talajvédelmi feladataikat kiegészítő anyagi vagy adminisztratív terhek nélkül elvégezhessék. A fejlesztés első ütemében elkészült az adatok beküldésére szolgáló webszerviz szolgáltatás, melynek köszönhetően a talajvizsgálati adatok több mint fele automatizáltan gyűjthető. A második ütemben - előreláthatólag 2023. második félévétől - a Nébih elérhetővé teszi a manuális adatszolgáltatást biztosító online felületet az interfészes kapcsolattal nem rendelkező vizsgálóhelyek számára. Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium projekt részeként három szakmai területet lefedő mobil vizsgálólaboratóriumot is kialakít a MATE.
Ennek során mobil talajlaboratórium, a tüzelőberendezések és a gázmotoros technológiák légszennyező anyag kibocsátásának vizsgálatára alkalmas emissziós mobil laboratórium, valamint növényvédőgépek vizsgálatára alkalmas mobil laboratórium létrehozására kerül sor. A projekt részeként kialakítanak egy szerves mikroszennyező-analitikai laboratóriumot is, mely kiegészül a vizsgálati módszertan fejlesztésével. A program fő felelőse a Nébih, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), a fejlesztés az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) szakmai támogatásával valósul meg. Az 1 215 200 080 forint támogatási forrású projekt előreláthatólag a 2023. év végén zárul.