Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Területalapú támogatások:
- Az ideévtől a területalapú támogatás most már a vízborított (belvizes) területre is igénybevehető, azaz támogatásra jogosult területté válhattak az éghajlatvédelmi, talajvédelmi és egyéb környezeti okokból fontos, a mezőgazdasági területekhez szorosan kapcsolódó ún. agro-ökológiai területek (aöt), mint például: mezővédő erdősáv, fás cserjés sávok, belvízzel borított területek.
HMK, azaz a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó elvárásoknak
- (HMK4) Vízfolyások mentén védelmi sávok kialakítása, nem juttatható ki műtrágya, szerves trágya és növényvédőszer:
- MePAR-ban jelölt vízfolyások partvonalától 5 méterre (csökkenthető, ha a tábla 50 méternél nem szélesebb és 1 hektárnál kisebb).
- MePAR -ban jelölt 5000 m2 feletti állóvizek partvonalától mért 20 méteres sávban.
- völgyzáró gátas halastavak esetében a partvonaltól mért 5 méteres sávban.
- a szervestrágya esetében a meghatározott védőtávolságok nem vonatkoznak a legeltetett állatok által elhullajtott trágyára, amennyiben az az itatóhely megközelítése miatt következik be!
- (HMK4) Főszabály szerint kötelező a szántóföldi vetésváltás, kivéve a víz alatt álló kultúráknál!
- (HMK8) Az elszámolandó vízvédelmi sávokon tilos mezőgazdasági termelést végezni, kivéve a mezőgazdasági kultúrállapot fenntartása érdekében végzett legeltetést, tisztító kaszálást és mechanikai gyomirtást.
Termeléshez kötött támogatások - a mezővíz tükrében
- Az Európai Bizottság sokkal szigorúbb feltételekhez kötötte a termeléshez kötött támogatások fennmaradását, miszerint a 2023-ban induló termeléshez kötött támogatások feltételrendszerének összhangban kell lennie az EU Víz Keretirányelv célkitűzéseivel.
- Az idei évtől ezért célzott helyszíni ellenőrzések keretében vizsgálják majd a hatóságok a növénytermesztési jogcímek esetében a víz mennyiségi, míg a tejelő tehéntartás esetében a víz minőségi szempontú védelmét garantáló előírások betartását, különös tekintettel a vízjogi engedélyek meglétére.
- A köztestület portálján megtalálható az a NAK által készített útmutató, amely részletesen mutatja be, hogy az illetékes vármegyei kormányhivatalok milyen szempontok alapján végzik a helyszíni és dokumentum alapú ellenőrzéseket, elérhetőség: https://www.nak.hu/images/2023/Termelshez-kttt-tmogats-vzjogi-ellenrzse_20230807.pdf
Nem termelő beruházások - a mezővíz tükrében (2024. tavasz)
- Várhatóan 2024 I. felében nyílnak meg azok a pályázati felhívások, amelyek nem termelő beruházásként további anyagi támogatást jelentenek majd a víz helyben történő tartására, úgy, mint a
- Vízvédelmi célú nem termelő beruházások – c/i. vízvédelmi célú nem termelő beruházások (területalapú elszámolás) partmenti vízvédelmi pufferzóna kialakítása, fejlesztése vizes élőhelyek létrehozása a területen megjelenő többletvizek visszatartásával, illetve a területek visszanedvesítésével
- Vízvédelmi célú nem termelő beruházások – c/ii. vízvédelmi célú nem termelő beruházások (projektalapú alszámolás)
- vizes élőhelyek létrehozása a területen megjelenő többletvizek visszatartásával, illetve a területek visszanedvesítésével
- erózióvédelmet biztosító létesítmények kialakítása, fejlesztése
Mezőgazdasági vízgazdálkodási pályázati felhívás 'öntözésfejlesztés' (2024. tavasz)
Várhatóan 2024 I. felébenÖntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházásnak 3 fő célterülete van:
- az öntözővíz felhasználásának hatékonyságát javító beruházások támogatása,
- a melioráció és a vízfelhasználás-hatékonyság javításának támogatása;
- a vízvisszatartás létesítményeinek támogatása a fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával
Változások
- Az ültetvénytelepítésnél nem látunk változást! Kell az öntözés, a vízjogi engedély, illetve a 'jó állapotú víztest', de ha a nem a pályázati felhívásból valósul meg maga az öntözés, úgy elég csak a vízjogi engedélyt csatolni, és akkor nem kerül megvizsgálásra a víztest minősítést.
- A jövőben a vízelvezetés kizárólag a hirtelen lezúduló, a talajt kifejezetten károsító többlet csapadékvíz elvezetésére szolgáló víztározók lehetnek csak támogatottak!
- Fontos, hogy nem minősül öntözött területnek a korábban öntözött terület, azaz KAP ST rendeletből kikerült, hogy az öntözött terület nettó növekedésének meghatározása céljából öntözött területnek minősíthetők az olyan, aktuálisan nem öntözött területek is, amelyeken a közelmúltban öntözőberendezés működött.
- A közösségek korábban + 20 % támogatási intenzitást kaptak, amely a jövőben azonban + 15 %-ot fog jelenti
Vízgazdálkodási közösségeket támogató pályázati felhívás (2024. tavasz)
- Cél az elismert fenntartható vízgazdálkodási közösségek működésének támogatása.
- Csak elismert közösségeknek.
- A közösségek az öntözéshez szükséges infrastruktúrát együtt hozzák létre és együtt üzemeltetik, illetve együtt teszik meg az első lépéseket a beruházások létrejöttének érdekében.
- Fontos, hogy beruházásra továbbra sem fordítható, csak tervezésre és üzemeltetésre, legyen szó meglévő, vagy új közösségről, akik a rendelkezésre álló vízkészlet hatékonyabb felhasználása