Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hétfőn, Berlinben került sor a németországi gazdatüntetések egyik legnagyobb demonstrációjára. Mint ismeretes, a hatalmas elégedetlenséget az váltotta ki, hogy a német kormány költségvetési kiigazításként el akarja venni a mezőgazdasági gépekhez járó beszerzési- és dízeltámogatást. A kabinet - látva a reakciókat - részben visszakozott, ugyanakkor teljesen nem akar engedni a megszorításokból. A gazdaszervezetek az elmúlt napokban többször is jelezték: csak a javaslat végleges elvetését tartják elfogadhatónak - olvasható az Infostart oldalán.
Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint jelenleg nincs könnyű helyzetben a német kormány, ugyanis úgy vett fel hiteleket, hogy azok gyakorlatilag nem számítanak bele az állami költségvetésbe, és ezzel túlköltekezés kezdődött. A mostani tüntetések előzménye, hogy a német kormány mintegy 60 milliárd eurónyi hitelt vett fel a koronavírus-járvány okozta válság kezelésére, és ezt az összeget a zöld átállási alapba helyezte, de ezt az alkotmánybíróság jogszerűtlennek minősítette. Kiss J. László szerint így keletkezett egy 60 milliárdos rés, és a 2024-es évre konkrétan 17 milliárd eurót „kell megspórolni”. A költségvetési lyuk befoltozásának egyik lépéseként merült fel a gazdák dízeltámogatásának megszüntetése, amelytől a koalíció csak idén 920 millió eurós megtakarítást várna. Ebben a helyzetben kerültek a középpontba a gazdák, illetve komoly viták kezdődtek a takarékossággal kapcsolatban.
Veszélyben a mezőgazdasági dolgozók egzisztenciája?
Németországban körülbelül 1,7 millió mezőgazdasági járművet használnak. A gázolaj literenkénti jövedéki adója eddig 47 cent volt, aminek körülbelül a felét visszatérítették. A német kormány ezt próbálta megszüntetni, amivel jelentősen megnövekedné a gazdák terheit. A dízeltámogatás eltörlése főleg a kisebb gazdaságokat érintené érzékenyen, amelyek száma egyébként évről évre csökken. Kiss J. László felhívta a figyelmet, hogy a kormányzati döntés következményeként kilőhet az élelmiszeripari és mezőgazdasági termékek ára, továbbá még olcsóbbá válhat az import.
Fontos tudni, hogy a bérek más német szektorokban általában magasabbak, mint a mezőgazdaságban, ezért egyre kevesebb a munkaerő, így a rosszabb fizetést nyújtó kisebb gazdaságok nem találnak elegendő dolgozót. Az egyetemi tanár figyelmeztetett: veszélybe kerülhet a mezőgazdasági termelők egzisztenciája a most kialakult helyzetben. Kiss J. László hozzátette: nem csak a dízeltámogatás eltörlése, illetve a gázolaj jövedéki adójára vonatkozó adótámogatás megszüntetése szülhet komoly problémákat. Mint mondta,
a zöld átállás olyan követelményeket támaszt a gazdákkal szemben, amelyek plusz ráfordításokat vonnak maguk után.
A műtrágya ugyanis jelentősen megdrágult az elmúlt időszakban, miközben számos korlátozást vezettek be a növényvédő szerek használatában. Új istállókat is kellene építeni a gazdaságokban, a haszonterület azonban minden évben csökken. Külön szabályzat írja elő, hogy ugarosítani kell a földek egy részét. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára rámutatott, hogy ezen körülmények, korlátozások miatt veszélyben van a német mezőgazdaság jövője, egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a gazdák és a gazdaságok. Sokáig a figyelem középpontjában maradhat a probléma, még annak ellenére is, hogy jelenleg Németországban alig éri el az egymilliót a mezőgazdasági dolgozók száma.
A tiltakozók egy része az elmúlt napokban traktorokkal lepte el a közutakat, ezzel több helyen is megbénítva a forgalmat. Kiss J. László szerint az a nagy kérdés, hogy lesz-e érdemi következménye a demonstrációknak, tudnak-e nyomást gyakorolni a tüntetők a kormányzatra. Az egyetemi tanár arra is felhívta a figyelmet, hogy a német agrárszektor jövőbeli sorsáról van szó, azon belül is rengeteg családi gazdaság megélhetéséről.