Sokkoló számok jöttek: durván megdrágult a krumpli az EU-ban

Sokkoló számok jöttek: durván megdrágult a krumpli az EU-ban

agrarszektor.hu
Mozgalmas évet tudhat maga mögött az európai mezőgazdaság, ami az árakban is megmutatkozik. A mezőgazdasági árindexekre vonatkozó első becslések 2023-ra vonatkozóan azt mutatják, hogy a 2021-es és 2022-es évekre jellemző erőteljes áremelkedés visszaszorul. 2023-ban a mezőgazdasági termékek (kibocsátás) átlagára 2%-kal nőtt az EU-ban előző évhez képest, míg az inputok átlagára 5%-kal csökkent. A legtöbb EU-s országban (köztük Magyarországon is), jelentős mértékben drágult például a burgonya, a műtrágyaárak azonban nagymértékben csökkentek.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az olívaolaj (54%), a burgonya (beleértve a vetőburgonyát is) (23%), a sertés (22%) és a tojás (20%) esetében jelentős áremelkedést regisztráltak, addig a gabonafélék (a búza, árpa, kukorica, rozs és zab, valamint más gabonafélék összessége) esetében jelentős csökkenést (26%). A műtrágyák és talajjavító szerek átlagára 23%-kal csökkent. Ezzel szemben a növényvédő szerek és növényvédő szerek átlagára 9%-kal nőtt, ahogyan a vetőmagok és az ültetési anyagoké is - derült ki az Eurostat friss adataiból. 

EZ IS ÉRDEKELHET

EU-szerte kilőttek a burgonyaárak

Ahogyan korábban lapunk is beszámolt róla, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége folyamatosan csökkenő tendenciát mutat Magyarországon. 2022-ben például 199,2 ezer tonna burgonya termett, mintegy 17%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Mint kiderült, a csökkenés 2023-ban is folytatódott: ekkor ugyanis 5,83 ezer hektárról 161,5 ezer tonna burgonyát takarítottak be. A burgonya (vetőburgonya nélkül) behozatala 13%-kal 38,2 ezer tonnára csökkent 2023. január és augusztus között az előző év azonos periódusához képest. A legnagyobb beszállító Franciaország maradt, ahonnan 22%-kal kevesebb, 21,2 ezer tonna burgonya érkezett. Hollandiából 18%-kal több, 5,55 ezer tonna burgonyát szállítottak hazánkba. A burgonya kivitele 28%-kal 2,73 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. A legnagyobb célpiac Románia volt, ahová a tavalyinál 18%-kal kevesebbet, 931 tonnát vittek ki, valamint Horvátország, ahová viszont 78%-kal nőtt a kivitel, ami így elérte a 705 tonnát.

EZ IS ÉRDEKELHET

Árcsökkenés a műtrágyapiacon

A műtrágyaárak 2023-ban 22 uniós országban volt alacsonyabb, mint 2022-ben. Leginkább Luxemburgban (-46%), Svédországban (-41%) és Finnországban (-39%) csökkentek az árak, Magyarországon pedig 38%-kal. Ezzel szemben Cipruson (14%), Máltán (9%), Görögországban (6%) és Romániában (3%) viszont magasabbak voltak az árak.

Magyarországon komoly fordulat következett be a műtrágyapiacon 2023 első felében, hiszen a korábbi árrobbanás után a műtrágyaárak látványosan csökkentek. Ugyanakkor a különböző műtrágyák felhasználása minden kategóriában esett, gyakorlatilag lefeleződött a műtrágyapiac a volumeneket tekintve. Bonyolítja a helyzetet, hogy a műtrágyaárakkal párhuzamosan a terményárak is jelentősen estek, és ez ismét nehezítette a termelők műtrágyabeszerzéseit.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?