Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Bár Európában az elmúlt hetekben, hónapokban egymást érték a gazdatüntetések, Magyarországra viszonylag későn jutott el a felbuzdulás. Az első tüntetésre február 9-én került sor, amikor a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szervezésében gazdatüntetést tartottak a hazai termelők a záhonyi határátkelőhelyen. A megmozduláson az ország minden vármegyéjéből érkeztek a növénytermesztők, állattenyésztők, méhészek, kertészek egyaránt, hogy erő- és munkagépekkel lezárják az utat az Ukrajnából Magyarországra vezető forgalom elől.
Ezután február 22-én tiltakoztak az Európai Unió mezőgazdasági politikája ellen forgalomakadályozó demonstrációkkal a V4-ek, valamint Lettország és Litvánia gazdaszervezetei. Ezt a megmozdulást a bolgár, a horvát, a román és a szlovén gazdák képviselői is támogatták.
A helyzet pikantériája, hogy néhány nappal a V4-es tüntetés előtt megjelent egy új kormányhatározat a Magyar Közlönyben, ami ismét lehetővé tette, hogy Magyarország ukrán mézet importáljon. Az Agrárszektor megkereste a határozattal kapcsolatban az Agrárminisztériumot. A szaktárca portálunknak azt a választ adta, hogy:
A döntés azért vált szükségessé, mert az ágazati jelzések alapján a magyar termelők számára is hátrányossá vált, hogy a feldolgozott mézet exportáló magyarországi vállalkozások az import mézhez való hozzáférés hiányában érdemi versenyhátrányba kerültek nemzetközi versenytársaikkal szemben az európai uniós piacokon és elveszítik azokat a külföldi vevőiket, akik felé a magyar mézet is értékesítik.
A kormányrendelet hidegzuhanyként érte a magyar méhésztársadalmat, amelynek számos tagja részt vett a február 9-i, záhonyi tüntetésen is. Ahogy egy, az Agrárszektornak nyilatkozó méhész fogalmazott, "A tilalom feloldása egyes piaci szereplőknek jó, de nagyon rossz hír a méhészeknek. Igaz, eddig sem vásárolták a mézet a termelőktől."
Újabb gazdatüntetés szerveződött, ezúttal Budapesten
Ezek után 2024. március 7-én érkezett a hír, hogy mezőgazdasági termelők és a méhészek március 8-a és 11-e között több napig tartó tüntetés terveztek Budapestre. A szombattól hétfőig tartó tüntetésre két fővárosi helyszínt foglaltak le, gyülekezőhelyként a Népligetet, a demonstráció valós területeként pedig a pesti alsó rakpart Parlament és Lánchíd közötti szakaszát. A termelők a kormányzati agrárpolitika változtatásáért tüntetnek a hétvégén. Véleményük szerint ha nem történik változás az agrárpolitikában, akkor a magyar gazdák négyötöde tönkre mehet, ugyanis az alacsony felvásárlási árak mellett kiszámíthatatlanok a támogatások és a jogi környezet. A tüntetők az alkalomra egy 12 pontból álló követelést is összeállítottak. A tüntetés szervezője, Kernbaum Anita az Agrárszektornak azt is elmondta, hogy az Agrárminisztérium hétfőn hajlandó lesz átvenni a hétvégi gazdatüntetés szervezőinek követeléseit.
Szerény lett a tüntetés
A demonstráció azonban meglehetősen szerény léptékű lett. Március 9-én mindössze egy traktor érkezett meg Budapestre, az is Kernbaum Anitához tartozott. Vasárnap sem érkezett több mezőgazdasági gép, és a tüntető gazdák létszáma sem volt túl magas. Mivel az egyetlen traktor nem kapott engedélyt a Parlament elé vonulásra, a demonstrálók részben gyalog, részben autóval tették meg az utat a Népligettől az Országházig - írta meg az Index. A rendezvényen több gazda és méhész is felszólalt, akik mind-mind az ágazat problémáira mutattak rá. A tüntetés vasárnapi programja minden probléma nélkül ért véget.