Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Donald Tusk lengyel miniszterelnök november 26-án határozott álláspontot fogalmazott meg a kérdésben. Az aznapi kormányülés előtt ugyanis kijelentette, hogy Lengyelország ebben a formában nem fogadja el a dél-amerikai országokkal, vagyis a Mercosur-csoporttal a szabadkereskedelemről szóló megállapodást. A lengyel álláspont összhangban van a francia gazdák aggályaival. Az európai mezőgazdasági termelők ugyanis attól tartanak, hogy a megállapodás lehetővé tenné olyan termékek nagymértékű behozatalát, amelyekre nem vonatkoznak az EU-ban érvényes szigorú szabályok. Ez szerintük tisztességtelen versenyt eredményezne.
Franciaország, az EU legnagyobb mezőgazdasági termelője, üdvözölte Lengyelország kiállását. Annie Genevard francia mezőgazdasági miniszter csodálatos jelnek nevezte a lengyel álláspontot. A miniszter hangsúlyozta:
"Nem engedhetjük tovább, hogy a gazdák úgy érezzék, hogy nem többek, mint egy nemzetközi alku tárgya."
A francia gazdák tiltakozásuk jeleként több tucat traktort vittek a strasbourgi Európai Parlament közelébe. Egy kelet-franciaországi gazdálkodó szerint a Mercosur-megállapodás nagyon rossz a mezőgazdaságnak, különösen a francia mezőgazdaságnak. Olyan termékeket lehet behozni általa, amelyeket az EU-ban (és Franciaországban) nem lehet megtermelni, ezzel pedig elkerülhetetlenül is csökken a tagállamok versenyképessége a dél-amerikai országokkal szemben.
A tervezett EU-Mercosur megállapodás ugyanis jelentős mennyiségű mezőgazdasági termék behozatalát tenné lehetővé. A termelők szerint ez 99 ezer tonna marhahúst, 190 ezer tonna cukrot, 180 ezer tonna baromfihúst és 1 millió tonna kukoricát jelentene.
Franciaország most arra törekszik, hogy meggyőzze a többi EU-tagállamot egy blokkoló kisebbség létrehozásáról a megállapodás ellen. A vita várhatóan folytatódni fog, miközben az EU és a Mercosur-országok - Brazília, Argentína, Bolívia, Paraguay és Uruguay - közötti tárgyalások továbbra is napirenden vannak.