Nagy István a konferenciát megnyitó beszédében elmondta, hogy a 2025-ös évre a mezőgazdasági szereplők 1777 milliárd forint kormányzati támogatásra nyújtottak be igényeket, amibe beletartozik az állattenyésztési telepek korszerűsítése, a kertészeti beruházások, takarmánykeverők és élelmiszeripar fejlesztései is.
Ez mintegy 4-5-szörös túligénylésnek számít. És ha valami bizalmat jelent, akkor az az, hogy az agrárium és az élelmiszeripar szereplői fejlesztenek, beruháznak
- mutatott rá Nagy István.
Az agrárminiszter beszélt arról is, hogy az agráriumnak nemcsak a szakemberek, de mindenki számára fontosnak kell lennie, itthon és az EU-ban. Ez mostanra összeurópai, stratégiai és nemzetbiztonsági kérdéssé vált, mivel a mezőgazdaság egy olyan közös ügy, amely alapvetően határozza meg megélhetésünket. A magyar uniós elnökség célkitűzéseit illetően Nagy István a támogatási rendszerhez kapcsolódó szabályozás egyszerűsítését, a támogatások újragondolását és a versenyképesség növelését emelte ki. Mint fogalmazott, a zöld intézkedések esetében optimalizálni kell az arányokat, hogy azok ne hátráltassák a termelést, de megélhetést biztosítsanak a gazdáknak. Az eredmények kapcsán Nagy István kiemelte, hogy a Mezőgazdasági és Halászati Miniszterek Tanácsa, októberben a tagállamok széleskörű egyetértése mellett a 2027 utáni időszakra fő irányvonalat fogadtak el.
Óriási lehetőségek előtt a magyar agrárium
A tárcavezető kiemelte, hogy három nehéz év áll az agrárium mögött, ugyanakkor a rendszerváltás utáni Magyarország legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházási programja zajlik 2021 óta, tavaly 667 milliárd forintnyi beruházást hajtottak végre. A szomszédban zajló háború, az aszályos időjárás és a piaci egyenlőtlenségek miatt idén nehéz körülmények között indult meg a KAP Stratégiai Terve végrehajtásának második éve, de a rendelkezésre álló források és kedvező támogatási feltételek mellett a magyar mezőgazdaságnak esélye van arra, hogy 3x7 évet ugorjon előre a 21. században.
Az idei év már kedvezőbb volt a gazdáknak
Nagy István beszélt arról is, hogy a tavalyi év nehézségei után idén normalizálódott a gabona- és olajnövények piaca, és 2024-ben a betakarítási szezon kezdetén már nem voltak raktározási problémák sem. Az agrárminiszter szerint továbbra is fontos, az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó importtilalom fenntartása, de nem elég a szabályozás, piacilag is meg kell erősítenie magát a magyar agráriumnak. A tárcavezető az ágazat kitörési pontjának a feldolgozott termékek erősítését látja, az ehhez tartozó beruházásokkal, fejlesztésekkel egyetemben.
Sokat beszélünk az öntözésről, de többet kellene a vízvisszatartásról
- mondta Nagy István.
A tárcavezető rámutatott, hogy rengeteg olyan terület van Magyarországon, ahol soha nem volt, és nem is alakítható ki öntözés. Nagy István elmondta, hogy az új agro-ökológiai programban (AÖP) már vannak tudatos vízvisszatartást, talaj megújítását segítő kezdeményezések, de az új agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) is erre ösztönzi a termelőket. Újdonság lesz viszont, hogy 2025-től emelt védelmet kapnak a vizenyős területek, és jövőre jönni fog a vízvédelmi célú, nem termelői jellegű beruházások támogatása is.
Új támogatást kapnak a fiatal gazdák
Nagy István beszélt arról is, hogy továbbra is cél a generációváltás elősegítése, fiatalok agráriumba vonzása. Ennek elősegítésére 2024-ben mintegy 2300 fiatal gazda pályázat 66 milliárd forint támogatást nyert el, emellett egyszerűbbé vált a földszerzés is a fiatal gazdák számára. Ezt a sort kívánja folytatni a fiatal mezőgazdasági termelők indulását és beruházásainak segítését célzó új támogatás, amely mától megismerhetővé és véleményezhetővé vált. A pályázat 79 milliárd forintos keretösszeggel fog elindulni, és két részből fog állni: lesz egy korábbi, átalány-jellegű elem, illetve egy másik, ami beruházásokra ösztönzi a pályázókat. Ez a 2 támogatási elem csak együtt lesz igényelhető, minimum 10,5 millió forintos beruházás megvalósítására kell kötelezettséget vállalni. A pályázat benyújtásának feltételei közé tartozik, hogy a kérelmező legfeljebb 40 éves lehet, és maximum 5 éve vezetheti a gazdaságot. Nagy István elmondta, hogy a pályázatok beadására várhatóan jövő tavasszal lesz lehetőség, de már most érdemes elkezdeni a felkészülést rá.