Először indul ilyen szakképzés itthon: merészet húzott a Debreceni Egyetem

Először indul ilyen szakképzés itthon: merészet húzott a Debreceni Egyetem

agrarszektor.hu
Szakember- és alumni találkozót tartott a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, amelyen a halászati, halgazdálkodási szakmérnöki szak csaknem hatvan egykori hallgatója vett részt. A rendezvényen bemutatták a halászati szakirányú továbbképzési szak új képzési programját is - olvasható az egyetem hivatalos oldalán.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán (MÉK) jelentős hagyománya van a haltenyésztéssel, halgazdálkodással kapcsolatos oktatásnak és kutatásnak. Magyarországon először a debreceni agrárkaron indult halászati szakmérnökképzés az 1970-es években és bár a képzési rendszer átalakulásával 2008-ban megszűnt a szak, a 2021/2022-es tanévben a szakmai igényekre reagálva újraindult halgazdálkodási szakirányú oktatás - mondta el Stündl László, a MÉK dékánja. Szűcs István, a Gazdaságtudományi Kar Ökonómia Intézetének igazgatója, a halgazdálkodási szakirányú továbbképzési szak vezető oktatója kiemelte: eddig csaknem százhetvenen végeztek ezen a szakmérnöki képzésen. 2025 szeptemberében új programmal és tantervvel indul a továbbképzési szak, az agrár képzési területen mérnöki végzettséggel rendelkezők számára meghirdetett halgazdálkodási szakmérnök képzés mellett a mérnöki végzettséggel nem rendelkezőknek három féléves halgazdálkodási szakember képzést indít a kar.

Fehér Milán, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Halbiológiai Laborjának vezetője elmondta, hogy Magyarországon a regisztrált horgászok száma már meghaladja az egymilliót. Ez is mutatja, hogy hazánkban egyre népszerűbb a horgászat és nem csak az idősebbek körében. Ez egy olyan kapocs lehet a fiatalokkal, amely a haltenyésztés, halgazdálkodás irányába tereli őket. A vízhiány, az aszály azonban arra kényszeríti az ágazatot, hogy reagáljon és a hatékony termelés érdekében új technológiákat emeljen be, ehhez a képzéseknek is igazodniuk kell - tette hozzá a szakember, bemutatva a DE MÉK haltermelés, halgazdálkodás területén folytatott oktatási, kutatási és szolgáltatási tevékenységét.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?