Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A kutatásunk célja az volt, hogy a mezőgazdaságban zajló generációváltásról, a fiatalok és az idősek megkérdezésével pontosabb képet kapjunk. Vizsgálni kívántuk többek között, hogy mik a legfőbb nehézségek a gazdálkodás során, milyen jövedelmi viszonyok érhetők el, milyen a fiatalok nyitottsága az újításokra, hogy vélekednek az idősebb gazdálkodók a gazdaságuk átadásáról, milyen generációs ellentétek vannak és ezeket hogy lehet kezelni.
A kutatás két fő részből állt: kérdőíves felmérésből és személyes interjúkból. 2011. februártól 2012. februárig összesen 282 kérdőív és 78 személyes interjú került feldolgozásra. A személyes interjúk az AGRYA Második Hullám Programban résztvevők közreműködésével készültek. Ők zömében a '90-es évek elején indult családi gazdálkodók azóta már felnőtté vált gyermekei, akik önállóan még nem gazdálkodnak, de ők lehetnek, akik szüleiktől majd átvehetik a gazdaságot.
A felmérés eredményeiből jól látszanak a gazdálkodók motivációi, a megoldásra váró problémák és számos javaslat megfogalmazható.
A fiatal gazdák modern személetükkel, innovációs készségükkel és nagyarányú bővítési hajlandóságukkal kiemelt szerepet játszanak a versenyképes, fenntartható mezőgazdaság megteremtésében. A kutatás eredményei igazolják, hogy a fiatal gazdák rendkívül magas hajlandóságot mutatnak vállalkozásuk új tevékenységekkel való bővítésére, a diverzifikációra. A megkérdezettek 93%-a tervezi bővíteni gazdálkodói tevékenységét alternatív jövedelemszerző tevékenységgel. Ezek közül is gyakrabban választják az innovatív, a fenntartható fejlődést szolgáló alternatív lehetőségeket.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy azok a fiatalok, akik sikeresen pályáztak a fiatal gazdálkodók induló támogatására, a továbbiakban sokkal szívesebben vesznek igénybe egyéb támogatási lehetőségeket, innovatívabbak és hamarabb mernek újabb beruházásokat megvalósítani. A generációváltást ösztönző intézkedések ugyanakkor eddig nem tudták megfelelő módon kezelni az elöregedés tendenciáját.
A fiatalok a gazdaságindítást meghatározó legfontosabb tényezőnek a földhöz jutást tartják (több mint 50%-uk ezt jelölte meg legnagyobb nehézségnek), alapvető fejlesztési célként jelenik meg esetükben a birtokméret növelése. A földvásárlás magas tőkeigényét a fiatal gazdák nem, vagy csak nehezen tudják előteremteni. Komoly igény mutatkozik részükről a termőföldvásárlását ösztönző, támogató intézkedések bevezetésére, kedvezményes hitelek biztosítására, az állami tulajdonú földek bérbeadásánál a fiatal gazdák előnybe részesítésére.
A személyes interjúk alapján elmondható, hogy a gazdaságok jelentős hányadában (94 százalék) már szóba került a gazdaság átadásának kérdése, mely a megkérdezett gazdaságokban minden esetben folyamatosan, beletanulva történik, vagy fog történni. A döntésekbe ugyan folyamatosan bevonásra kerülnek a fiatalok és a beruházások nagy részét is közösen találják ki a gazdálkodók. Az átadással párhuzamosan ugyanakkor szinte minden gazdaságban megjelenik a fejlesztési szándék is (a megkérdezettek 74 százaléka tovább fejlesztené gazdaságát). A sikeres gazdaságátadás nagyban függ a résztvevők hozzáállásától, de elengedhetetlenül szükség lenne a folyamat további jogi, szabályozási könnyítésére is.
A kérdőíves felmérés és a személyes interjúk tapasztalatai alapján megállapítható, hogy a földhöz jutás, az induló támogatás, gazdaság átadás támogatása a generációváltás érdekében nem elégséges. Egyszeri, csupán néhány területet érintő beavatkozás helyett komplex megközelítés javasolt, csak így lehet a kívánt hatást elérni. Az eddigieknél célzottabb és hatékonyabb ösztönzési formákkal tehető vonzóbbá az ágazat a fiatalok számára.
Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA