Újra kifizetődő lehet itthon az állattenyésztés

agrarszektor.hu
Augusztusban tovább folytatódott az év elejétől tartó trend, tovább szűkül a növényi és állati termékek árai közötti agrárolló. Ez az állattenyésztők számára mindenképpen kedvező, így az állatlétszám alapján megítélt uniós forrásokhoz érdemes lehet elgondolkodni az állomány növelésében. A növényi termékek esetében a betakarítási szezon a vártnál nagyobb mennyiségű, ugyanakkor alacsonyabb minőségű termést hozott, így a jobb, malmi minőségből megindult a készletezés" - nyilatkozta Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

"Az augusztusi mezőgazdasági árak változása azt mutatja, hogy folytatódik az év elejétől jellemző trend, tovább szűkül a növényi és az állati termékek árai közötti agrárolló. Legutóbb mindkét termékkategóriában csökkentek az árak, a növényi termékeké 4,9%-kal, míg az állati termékeké mindössze 0,8%-kal. Ez azt jelenti, hogy a növénytermesztők még éppen kijönnek nullszaldósan, míg az állattenyésztők az elmúlt évek negatív eredményei után végre profitot realizálhatnak" - tájékoztatott Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

Az augusztusi terméseredmények azt mutatják, hogy a betakarított termésmennyiség némileg meghaladta a várakozásokat, azonban a csapadékosabb időjárás és a későbbi betakarítás miatt minőségben nem hozta a várt eredményeket. "A búza esetében például a malmi és takarmány búza aránya a korábbi években jellemzően 60-40% volt, idén azonban ez nagyjából fordítva alakult. Összességében az idei év átlagosnak tekinthető a növénytermesztők szempontjából, mivel a többlet termés kompenzálhatja a minőségi romlás miatti alacsonyabb felvásárlási árakat. Ugyanakkor az is jól látható, hogy mindenki igyekszik hosszú távra tartalékolni a jobb, malmi minőségű gabonából, ami felfelé hajtja az árakat" - mondta el Tresó István. "A kukorica esetében szintén egy raktározási hullám alakult ki, az állattenyésztők igyekeznek akár 12-14 hónapra előre feltölteni készleteiket. Holott globális szinten jól alakult a termésmennyiség, így nem várható olyan tényező, amely jelentősen fölfele hajtaná a jövőben az árakat" - tette hozzá a szakember.

"Az állattenyésztők számára mindenképpen kedvező az agrárolló záródása, ezért a következő időszakban nyereséges lehet az ágazat. Mivel a jelenlegi, termeléshez kötött EU forrásokat az állatlétszám alapján ítélik meg, ezért az állattenyésztőknek érdemes lehet elgondolkodni az állatlétszám növelésén a hatékonyabb termelés érdekében" - javasolja Tresó István.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?