Lázárnál tüntettek, Fazekas tárcája hűti a kedélyeket

agrarszektor.hu
Uniós összehasonlításban is kiemelt támogatást kap az idén a hazai tejszektor, hogy az ágazatot meg lehessen menteni. A Földművelésügyi Minisztérium szerint a magyar tejtermelők vehetik igénybe a második legnagyobb közvetlen támogatást az uniós tagországok közül, és az ágazat pozícióit a friss tejek áfacsökkentése, illetve a csalók kiszűrésére elrendelt tejpiaci razzia is javíthatja.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A hazai tejtermelő gazdaságok 2016 tavaszán uniós és nemzeti forrásból mintegy 17 milliárd forint többlettámogatást kapnak a már meglévő támogatási jogcímeken felül - reagált közleményben a Földművelésügyi Minisztérium a gazdálkodók hétfői budapesti demonstrációjára. Az állattartók tegnap 50 tehenet hajtottak a Lázár János vezette Miniszterelnökség hivatala elé, tiltakozva a hosszú ideje veszteséget okozó, alacsony tejfelvásárlási árak ellen.

A tárca szerint a magyar tejágazat megmentésére és stabilizálására a 2015-ben odaítélt 49 milliárd forint után az idén minden korábbinál nagyobb, mintegy 63,5 milliárd forint támogatási keret használható fel. A kormány az úgynevezett termeléshez kötött uniós tejágazati támogatásokat a lehető legmagasabb szinten határozta meg, így - húzta alá a minisztérium - Magyarország uniós összevetésben a második legnagyobb közvetlen támogatást fizeti egy tehénre számítva. Az ágazati szereplőket tömörítő a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TTT), illetve az FM hasonlóan ítéli meg a jelenlegi piaci helyzetet, és közösen dolgozik azon, hogy a negatív hatásokat a leghatékonyabban lehessen kezelni - fogalmaz a közlemény.

A pénzügyi juttatásokat kiegészíti a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke által elrendelt komplex tejpiaci ellenőrzés, amelynek célja a tárca szerint, hogy - a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok és piaci szereplők kiszűrésén keresztül - meg lehessen védeni a fogyasztókat a rossz minőségű tejektől és tejtermékektől. Az áprilisban indult akcióban eddig 311 tétel UHT tejet ellenőriztek, emellett több mint 100 tétel ellenőrzése van folyamatban. Az eddigi laboratóriumi eredmények alapján 6 szlovák, illetve cseh eredetű, együttesen több tízezer liternyi 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT tejtételt vontak ki a forgalomból. Ezek közül a legnagyobb - több mint 21 ezer liternyi - mennyiségben cseh származású UHT-tejet hívtak vissza.

Az intézkedések azt a célt szolgálják, hogy a hazai boltok polcaira minél nagyobb arányban biztonságos, egészséges, hazai alapanyagból előállított tej és tejtermékek kerüljön, az ágazatban tevékenykedő, jogkövető magatartással működő gazdálkodók és vállalatok számára pedig egyenlő versenyfeltételeket lehessen biztosítani - áll a közleményben. A kormány 2017-től a friss tejeknél 18 százalékról 5 százalékra mérsékli az áfát, bár az adócsökkentést a termelők szerint valamennyi tejtípusra - így az áfacsalásokkal leginkább érintett UHT-tejekre is - ki kellene terjeszteni. A tárca szerint viszont az "áfa-csökkentési intézkedés továbbvitelének tervezésekor" a költségvetés mindenkori teherbíró képességét továbbra is tiszteletben kell tartani.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 24. 14:02