Csodatakarmányok a globális felmelegedés ellen

agrarszektor.hu
Mióta a marhákat meggyanúsították azzal, hogy böfögésükkel és szellentésükkel veszélyeztetik a globális klímát, a kutatók gőzerővel dolgoznak olyan csodatápokon, amelyek az anyagcseréjüket a "helyes" irányba terelik. Egyelőre féleredményekről lehet beszámolni.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Jön az év egyik legnagyobb agráreseménye! Agrárszektor Konferencia november 28-29-én. Az agrárium legforróbb témái két napban. Gazdák, agrár- és élelmiszeripari vállalkozók, döntéshozók, szakpolitikusok egy helyen és időben, csak a siófoki Agrárszektor Konferencián!


A marhák többet böfögnek és szellentenek, mint amennyi feltétlenül szükséges - vélekedik egy svájci cég, amelyik kifejlesztett egy olyan takarmányalkotót, melynek révén csökkenthető a jószágok metánkibocsátása - és ezzel nagyot léphetünk előre a globális felmelegedés elleni harcban is. A metán a mai tudásunk szerint nagyjából 20 százalékban felelős az éghajlatváltozásért. A metán-emisszió negyede pedig a kérődzők böfögése és szellentése révén kerül a levegőbe. A felmelegedés nagyobbik hányadát a szén-dioxid számlájára írják. Ha valamennyi üvegházhatású gázt figyelembe veszünk, akkor a tehenek anyagcsere-folyamatai csak 4 százalékban felelősek a globális felmelegedésért.

Elől és hátul is tilos?

Egyetlen marha évente mintegy három tonnányi szén-dioxidnak megfelelő mennyiségű metánt bocsát ki - elemzi a helyzetet a Lausanne melletti székhelyű Agolin cég ügyvezetője. Kurt Schaller azt állítja, hogy megfelelő takarmányozással ez a légköri szennyezés 10 százalékkal mérsékelhető. “Az Európai Unióban 25-28 millió marha kérődzik. Takarmány-keverékünket évente nagyjából egymillió egyed fogyasztja el. Ez ma nagyjából 300 ezer tonnás megtakarítást ereményez a szén-dioxid-kibocsátásban" - számol a szakember.

Az Agolin tapasztalatai alapján nemcsak a gázok fejlesztése csökken a speciális takarmánytól, hanem még a takarmány-hasznosulás is javul, ezáltal a tejtermelés is fokozódik. Ezeket a mutatókat pedig maguk a farmerek is könnyen ellenőrizhetik - érvel Kurt Schaller. A gazdákat általában nem érdekli, hogy böfög-e a tehén, a termelési paraméterek sokkal fontosabbak. Azonban vannak olyan térségek a világban, ahol már most kötelezettséget kell vállalniuk a termelőknek a gázkibocsátás csökkentésére. Például Kaliforniában a farmereknek 40 százalékkal kell visszafogniuk a metántermelést. Ez megalapozza a hasonló termékek jövőjét.

A svájci csodatakarmány összetételéről semmit nem lehet tudni, viszont egy másik kutató az angliai Aberystwyth Egyetemen egy  fokhagymából nyert szerves kénvegyület segítségével ölte el a tehén emésztőrendszerében tevékenykedő metántermelő baktériumokat. Ő az allicin etetésével egyenesen 40 százaklékos gázkibocsátás-csökkenést mért a marháknál. Sajnos a fokhagymával táplált tehén teje is fokhagymaízű lett. Úgyhogy bizonyos sajtok kedvelőit leszámítva ez a megoldás nem találna kedvező fogadtatásra a fogyasztók körében.

(Forrás: Euractive.com)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?