Tényleg így mentenék meg a világot? Váratlan megoldás látott napvilágot

Tényleg így mentenék meg a világot? Váratlan megoldás látott napvilágot

agrarszektor.hu
Az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (ORNL) kutatói áttörést értek el egy olyan katalizátor fejlesztésében, amely két káros üvegházhatású gázt, a metánt és a szén-dioxidot képes értékes alapanyaggá alakítani. Az új technológia jelentős előrelépést jelenthet a tisztább üzemanyagok és vegyipari alapanyagok előállításában, valamint hozzájárulhat a globális energiabiztonság javításához - közölte a Physorg.

Már csak néhány nap és ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az ORNL vegyészei által továbbfejlesztett katalizátor a metán száraz reformálásának nevezett reakciót optimalizálja. Ennek során a metánt és a szén-dioxidot szingázzá alakítják át, amely hidrogén és szén-monoxid értékes keveréke. A szingáz kulcsfontosságú alapanyag számos vegyipari termék előállításához, valamint üzemanyagok gyártásához is felhasználható. Felipe Polo-Garzon, az ORNL munkatársa és a Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője kiemelte:

A szingáz azért fontos, mert számos tömeges felhasználású vegyi anyag előállításának platformja.

A kutatók által kifejlesztett új katalizátor legfőbb előnye, hogy ellenáll a deaktivációnak, amely korábban gátolta a metán száraz reformálásának ipari léptékű alkalmazását. A reakció ugyanis rendkívül magas, 650 Celsius-fok feletti hőmérsékletet igényel, ami hagyományosan a katalizátorok gyors hatástalanodásához vezetett.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ilyen magas hőmérsékleten a katalizátorok két inaktiválódási folyamaton mennek keresztül.Az egyik a szintereződés, amelynek során elveszítjük a reakciót végrehajtó felületi helyeket. A másik a koksz képződése - alapvetően szilárd szén, amely megakadályozza, hogy a katalizátor kapcsolatba lépjen a reaktánsokkal.

- magyarázta Polo-Garzon.  Az új katalizátor egy zeolitnak nevezett kristályos anyagból áll, amely szilíciumot, alumíniumot, oxigént és nikkelt tartalmaz. A zeolit támogató vázszerkezete stabilizálja a fém aktív helyeket, így ellenállóbbá teszi a katalizátort a magas hőmérsékleten történő lebomlással szemben. Junyan Zhang, a tanulmány másik vezető szerzője kiemelte a zeolit különleges tulajdonságait:

A zeolit olyan összetételű, mint a homok. De a homokkal ellentétben szivacsszerű szerkezete apró pórusokkal van tele, amelyek mindegyike körülbelül 0,6 nanométer átmérőjű. Ha teljesen fel tudnánk nyitni egy zeolitot, hogy feltárjuk a felületét, 1 gramm minta körülbelül 500 négyzetméternyi területet tartalmazna, ami óriási mennyiségű szabad felületet jelentene.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kutatók hangsúlyozták, hogy az új katalizátor fejlesztése során racionális tervezésre támaszkodtak, nem pedig próbálgatásra. Polo-Garzon szerint:

Nem csak egy katalizátort fejlesztünk ki. Tervezési elveket dolgozunk ki a katalizátorok stabilizálására az ipari folyamatok széles skálájához.

Az új technológia jelentős előrelépést jelenthet a vegyipar számára, hiszen lehetővé teszi két üvegházhatású gáz átalakítását értékes alapanyaggá. Emellett a metán száraz reformálása kevesebb vizet és energiát igényel, mint a jelenleg elterjedt metán gőzreformálása, így környezetvédelmi szempontból is előnyösebb lehet.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 2. 13:31