Itt az új év, ami sokaknál egyet jelent a fogadalmak átgondolásával, meghozásával. Érdemes ilyenkor olyan elhatározásokat is tenni, amelyekkel csökkenhetjük a szénlábnyomunkat. Ilyen akár az eldobható kávéspoharak használatának elhagyása, de a közösségi kertek indítása vagy akár az energiafogyasztásunk csökkentése is. A The Guardian összegyűjtötte, 2025-ben, melyik hónapban, milyen apróságokkal tehetünk az éghajlatunkért.
Január - Gondold át az étkezési szokásaidat
Kezdd azzal az évet, hogy átgondolod, hogyan és miket eszel. Egyes szakértők szerint a mezőgazdaság az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának jelentős részéért felel, ezért ha egy kis időre is, minimalizáld a húsfogyasztásod. Emellett tartsd szem előtt, hogy a szezonális helyi élelmiszerek fogyasztása támogatja a kistermelőket, és csökkenti az importált termékek szénlábnyomát. Ezekkel a lépésekkel nemcsak a saját egészségedért tehetsz, de a kisebb gazdákat is támogathatod. Gondol át azt is, hogyan tárold a friss termékeket annak érdekében, hogy kevés maradék keletkezzen.
A komposztálás csökkenti a hulladéklerakók metánkibocsátását, és a hulladékot tápanyagban gazdag talajjá alakíthatod.
Február - Figyelj a fákra és a talajra
Az egészséges talaj és a virágzó fák hatékony szövetségesek a szén-dioxid-leválasztásban. A helyi ökoszisztémák elnyelik a szén-dioxidot, támogatják a biológiai sokféleséget, és védelmet nyújtanak a súlyos időjárási eseményekkel, például az árvizekkel szemben. Ebben a hónapban takaríts meg egy vizes élőhelyet, vagy ültess őshonos fákat, esetleg csatlakozz egy közösségi kerthez.
Március - Taníts másokat
Sokan nem ismerik fel, hogyan járulhatnak hozzá a szénlábnyomuk csökkentéséhez, ezért szervezz olyan akciót, ahol felvilágosíthatjátok egymást a tudnivalókról. Itt beszélhettek lobbizási lehetőségekről, a környezet takarításának megszervezéséről, és különböző cselekvési terveket alakíthattok ki.
Április - Csökkentsd az energiafogyasztásod
Vedd kezedbe az energiafelhasználásod és figyelj oda arra, melyik tevékenységed mennyi energiát használ, legyen szó akár a mosásról vagy mosogatásról. Ha nem megoldható számodra a napenergia, illetve napelemek használata, válassz más megújuló vagy zöld energiákat.
Május - Szervezz helyi programokat
Ösztönözd a közösséget és a tudatos fogyasztást ruhacsere szervezésével. A ruhagyártás környezeti költsége magas; a csere vizet és energiát takarít meg, miközben közösséget épít. Ez különösen jó ötlet gyerekruházat esetén, mivel a legtöbb gyerek már azelőtt kinövi a ruháját, mielőtt az elhasználódna. Alternatív megoldásként indíts gyalogos csoportot a környezet megbecsülésének elősegítésére és az aktív, alacsony károsanyag-kibocsátású életmód népszerűsítésére.
Június - Etikus bankolás
Nézz utána olyan befektetési alapoknak, amelyek előnyben részesítik a megújuló energiát és a fosszilis tüzelőanyagoktól való megvonást. Az etikus befektetések a fenntarthatóság irányába tolhatják el az iparágakat, és ezért te is tehetsz.
Július - Figyelj oda, hogyan utazol
A légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás egyik leggyorsabban növekvő tényezője. Egyetlen rövid távú járat (például Sydney-Melbourne) utasonként körülbelül 185 kilogramm szén-dioxidot termel, míg egy hosszú távú járat (például Sydney-London) akár 2154 kilogrammot is kibocsáthat gazdaságos utasonként (bár a szénlábnyom nagyon eltérő lehet a leszállásoktól, a repülőgépmodellektől és az ülőhelyektől függően). Egy járat kihagyásával és a helyi utazás választásával drasztikusan csökkentheted mindezek környezetre gyakorolt hatását.
Augusztus - Ismerd meg a helyi képviselőket
Ha van rá lehetőséged írj üzenetet vagy keresd fel a helyi képviselőket és buzdítsd őket arra, hogy helyezzék előtérbe az éghajlatra való odafigyelést. Emeld ki neki a környezeted problémáit, mutasd be nekik, mit lehetne tenni a helyi értékek megőrzése érdekében.
Szeptember - Mondj le az egyszer használatos termékekről
Próbálj meg lemondani az egyszer használatos műanyagokról és az eldobható termékekről, fokozatosan szüntesd meg az alkalmazásukat, vásárlásukat. Vegyél újrafelhasználható evőeszközöket, dobd el a műanyag szívószálat és válassz alternatív megoldásokat.
A globális műanyaggyártás évente 1,8 milliárd tonna üvegházhatású gázt bocsát ki, a kereslet csökkentése oedig segíthet megfékezni ezt az áradatot.
Október - Biciklizz vagy túrázz
Váltsd ki a rövidebb autós utakat kerékpározással vagy gyaloglással. Ha a távolság vagy az erőnlét esetleg akadályt jelentene, fontold meg az elektromos kerékpár használatát, amely kilométerenként mindössze 22 gramm szén-dioxidot bocsát ki, szemben egy autó 271 grammjával. Az éghajlati előnyökön túl az aktív utazás javítja az egészséget is.
November - Ebben a hónapban ne vegyél semmi újat
Próbáld ki, hogy egy hónapig nem veszel magadnak semmi újat, ha szükséges lenne, akkor próbáld meg megjavíttatni az adott dolgot, esetleg kérd kölcsön valakitől a szükséges eszközt. A fogyasztói gazdaság növeli a kibocsátást, a gyártástól egészen a szállításig. Ha egy kis szünetet tartassz a vásárlásban, azzal ha minimálisan is, de csökkented a kibocsátást, és ösztönzöd magad, illetve a körülötted élőket az anyagi javakra való odafigyelésre.
December - Karácsonyozz tudatosan
A karácsony az ajándékozás ideje is, de lehet a túlfogyasztásé és a pazarlásé is. Gondolj ilyenkor arra is, hogyan támogathatod a rászorulókat, valamit törekedj arra, hogy tényleg csak olyan ajándékokat vegyél szeretteidnek, amelyek hasznosak és szükségesek, ne pazarolj!