Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási jelenségek megjelenésével átalakulóban vannak az időjárási körülmények, kérdés, hogyan alkalmazkodnak ehhez természetes ökoszisztémáink. Ez a téma mindenkit érint, függetlenül attól, hogy növénytartó vagy gazdálkodó. A probléma nem pusztán lakásaink elnövénytelenedésével vagy utcáink kopárságával fenyeget minket, ugyanis a klímaváltozás negatív hatásait fejti ki a mezőgazdaságra is, ami által élelmiszerellátásunk biztonsága is veszélybe kerül - írja a greenfo.hu.
Veszélyben az élelmiszerellátásunk?
A klímaváltozás miatt az élelmiszertermelésnek is alkalmazkodnia kell az új körülményekhez. Azoknak a régióknak, ahol hagyományosan mezőgazdaságot folytattak, most új növényeket vagy technológiákat kell bevezetniük a fenntartható termelés érdekében. A klímaváltozás ráadásul újabb kórokozókat és kártevőket is bevezethet a régiókba, ami további kihívásokat jelent a gazdálkodók számára. A szélsőséges időjárási események, mint például a hőhullámok vagy heves esőzések, súlyosan károsíthatják a termést. Az aszályos időszakok pedig vízhiányt okoznak a növények számára, ami terméskiesést eredményezhet. A tartósan, hosszú ideig tartó szárazság pedig a talaj kimerülését okozhatja, ami további problémákat jelenthet a mezőgazdasági termelésben.
Bajban vannak a városi fák
A mesterséges környezetben élő városi fák, az erdei fákhoz képest, sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve. Az épített környezet eleve kevés életfeltételüket tudja maradéktalanul teljesíteni, a nagy beépítettség, valamint a nem megfelelő fajtaválasztás is csak ront az esélyeken. Pedig jótékony hatásuk vitathatatlan, sikeresen csökkentik a nyáron kibírhatatlan mértékig felforrósodó aszfalt és a térkövek okozta hőstresszt, tisztítják a városi szmogos levegőt, és még a mentális egészségünket is javítják. Azonban 2050-re várhatóan 70% fölé emelkedhet azon városi fák száma, melyek a komfortzónájukon kívül lesznek kénytelenek élni.
De vajon mit tehetünk mindezek ellen?
Mindenekelőtt gazdálkodjunk a vízzel! Állítsunk fel vízgyűjtőt kertünkben, hogy az olykor hatalmas mennyiségben, hirtelen lezúduló vízmennyiséget aszályos időszakban tudjuk hasznosítani, ezzel kiegyenlítve a növények vízellátását. Növényeink kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy mely fajok/fajták bírják jól a helyi időjárási körülményeket, valamint a szélsőséges változásokat. Segít, ha lombos fákat ültetünk, hiszen segítenek az oxigéntermelésben és árnyékot nyújtanak a kevés fényigényű növények számára. A komposztálás is jó megoldás, a folyamat során keletkező humusz természetes tápanyagforrást biztosít a növények számára.