Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A proaktív egészségmegőrzés az új kulcsszó egy brit, állattenyésztéssel és állategészségüggyel foglalkozó jelentésben. A Healthy livestock produce sustainable food, vagyis "Az egészséges állomány fenntartható élelmiszert termel" nevű tanulmányban (PDF) a cég szakmai igazgatója, Paul Williams a kevesebb antibiotikum használatára hívja fel a gazdálkodók figyelmét. (Az MSD Animal Health multinacionális állatgyógyászati vállalat, a Merck Sharp & Dohme állatgyógyászati divíziója.)
A Defra (Department for Environment, Food and Rural Affairs, azaz a Brit Környezetvédelmi, Élelmiszerbiztonsági és Vidékfejlesztési Minisztérium) adatai szerint sosem látott mélységekben van az állattenyésztésben használt antibiotikumok eladása Nagy-Britanniában, amióta csak rendelkezésre áll ilyesfajta statisztika a szigetországban. A legutolsó, 2018 októberi statisztika szerint 18%-kal esett az antibiotikumok eladása 2016 és 2017 között; vagyis a korábbi 202 mg/testúly kg 165 mg-ra csökkent. A legfontosabb, legtöbbet használt antibiotikumok esetében ez a szám még magasabb: 29%. A tanulmány szerzői azt kérik a gazdáktól: ne álljanak meg itt, csökkentsék tovább az antibiotikumok felhasználását - írta a Farmers Weekly. Az állatok egészségének megőrzésével szerintük csökkenthetőek a gyógyszerelési költségek és növeléhető a profit.
Megjegyezzük: Magyarországon az egy állategység-kilogrammra felhasznált antibiotikum mennyisége 189-196 mg/kg, Hollandiában ez a szám 139-146 mg/kg, Dániában pedig 45-47 mg/kg. A megelőző jellegű antibiotikuhasználat elvileg mindenütt tilos Európában, de a hazai gyakorlatban az állatorvos egy kisebb csoport hasmenése esetén is szívesen felír gyógyszert az egész állomány számára. A gyógyszerköltségeken pedig azért nem spórolnak a gazdák, mert az állománysűrűség növelése és a környezeti paraméterek elhanyagolása - a megengedett mértékig - kifizetődöbb, mint az egészségesebb körülmények megteremtése. Továbbá vannak olyan állatfajok, amelyek nem elzárhatóak a külső kórokozóktól, ugyanakkor erős stresszhatásoknak vannak kitéve, ilyenek például a vizekre kijáró, tépett ludak.
Újabban pozitív változások indultak meg nálunk is: a bélegészség fenntartásával, gyógynövények, illóolajok, szerves savak itatásával próbálják a termelők megelőzni a megbetegedéseket és elkerülni a gyógyszerelést. A trend mindenképpen az, hogy elkerüljük az antibiotikumok felesleges adagolását, és ezzel csökkentsük az ember számára is veszélyes, a gyógyszerekre rezisztens szuperbaktériumok kialakulását.