Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hollandia igencsak szűköldik földben, ezért az itt élők minden lehetőséget megragadnak a helytakarékos termelési módszerek megvalósítására. Ezek közé tartozik a Courge cég pilot projektje is, a rotterdami kikötőben a vízre épített "Floating Farm" (Úszó farm), amely 32 fejőstehén befogadására és az általuk termelt tej feldolgozására alkalmas.
Az úszó farmon takarmányozó, fejő és takarító robotok dolgoznak, amelyek zömében automatizálják a tartástechnológiát. Az istállószellőzést és a világítást is szenzorok vezérlik. Az úszó istálló és tejfeldolgozó energiaellátását zömében a farm mellet lebegő napelemek biztosítják, illetve az ugyancsak a tengerre telepített, közeli szélturbinák áramával egészítik ki. A trágyát sűrített levegővel mozgatják és uszályra gyűjtik, majd a termőföldekre szállítják. A felhasználat víz nagy része összegyűjtött és tisztított esővízből származik.
A tehenek takarmányszükségletének 80%-a Rotterdam városából származik. Felhasználják a sport- és golfpályák nyírásából származó füvet, a sörgyárakból kikerülő sörtörkölyt, a burgonya-feldolgozókból kikerülő szerves hulladékot és a helyi háztartásokból szelektíven gyűjtött, takarmányozásra felhasználható biomasszát. A tehenek idén tavasszal érkeztek meg a fedélzetre, amiről ebben a cikkünkben tudósítottunk.
A projekt környezet- és állatbarát, alacsony emissziójú farmot hozott létre. Az úszó tehénistálló privátberuházásként épült fel, a Holland Innovatív Szarvasmarha Szektor szakmai támogatásával. A bekerülési költsége 2,7 millió euró volt, tehenként 84.375 eurót áldoztak rá. Forintban ez több mint 27 millió forintot jelent egyetlen állatra vetítve.