Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A patkányok mindenevők, ezért mindenféle táplálékforrást kipróbálnak, viszont az ismeretlen táplálékból először csak egy keveset fogyasztanak, és figyelik, hogy az milyen hatással van rájuk. A memóriájuk és a szaglásuk is kitűnő, így a rossz hatású csalit, vagy azt a helyet, ahol a társaik pórul jártak, messze elkerülik (pánikszag). Ezért egyetlen patkánycsaládot is nehéz kiirtani. Ráadásul a mérgezett csali környezeti veszélyforrás. Ha egy méregtől kótyagos, legyengült állatot elkap a házikedvencünk, belepusztulhat a patkányevésbe - halljuk a görényekkel és kutyákkal dolgozók érveit.
- mondja Bévárdi Pál, dunapataji gazdálkodó, aki sok ezer tonna gabonamagot tárol a telephelyein. "Szerintem tanyasi körülmények között a leghatékonyabb a vadászgörényes módszer. Ott, ahol el tudja fúrni magát a patkány. A csupa beton és fém gabonasilókban nem erre van szükség. Egyszer ugyan nálam is jártak görényekkel és kutyákkal - nagyon látványos volt, de kissé drágállottam az irtást."
Mások a macskáikra bízzák a telepen a rágcsóirtást. De egy erősebb patkány könnyen "lerendezi" a macskát - fogalmaz az agrárszektor.hu-nak egy profi, görényes patkányvadász, Rózsa Norbert. A Hajdú-Bihar megyei fiatalember hivatásosnak számít, rajta kívül csak még egy ilyenről tud az országban, Mihályi Ernőről, a többiek szabadidejükben irtják a rágcsálókat.
- magyaráz Rózsa Norbert. Mint megtudjuk, a görények a hajtók, a kutyák pedig a fogók. A jó kutyát űzi a vadászösztön, felderíti a patkányjáratokat, folyamatosan mozgásban van, és különbséget tesz a patkány, a haszonállatok, illetve a patkánylukból előbukkanó görény között. A görénynek strapabírónak kell lennie, akár 3 órán keresztül is hajtani kell a patkányt, ugyanakkor nem jó, ha azzal foglalkozik, hogy megeszi azt, majd elalszik a lukban. Ezeket is lehet hajtásra szelektálni, sőt arra is, hogy a kis patkányokat előhozzák a járatból. A nőstények fele akkorák, mint a hímek, így kis helyen elférnek, de a hím patkányokkal sokszor a csak a görényhímek veszik fel a versenyt. "Tudok olyan esetről, amikor a macska belepusztult abba a sebbe, amit a patkány ejtett az oldalán. A görény pedig a macska tömegének a tizedét éri el" - érzékelteti a feladat súlyát a patkányvadász.
Legtöbbször olyan családi házakhoz hívják, ahol baromfit is tartanak, és ezért sok a felhalmazott táp, de jár sertéstelepeken, nagyobb gazdaságokban és élelmiszerüzletekben is. "Változó a fogásmennyiség. Tegnapelőtt 105 patkányt fogtunk egyetlen udvaron. Máskor meg 2 patkányért álldogálunk ott egész nap. De egy patkány is nagy kárt tud csinálni. Legutóbb egy 80 ezres brojlertelepen naponta 100 növendékcsirkét vitt el egyetlen patkány, mindegyiknek csak a fejét rágta le. A harmadik napon hívtak ki. Egy raklap alatt megtaláltuk a fészkét és elkaptuk. Egy hím állat volt."
És mennyibe kerül a természtes patkányirtás? Ha 150 kilométeren belülre kell menni, és 3-4 óra alatt megvan az eredmény, akkor 40-50 ezer forintot kér el a patkányvadász. Kisebb házakat elvállal akár 30 ezerért is. És hogy mennyire hosszú távú ez a megoldás? Az egyéb módszerek hívei gyakran felhozzák, hogy nehéz minden patkánykijáratot felfedezni, és ha csak egy-két patkány meglóg, hamarosan újra kell kezdeni az irtást. A nőstény patkányok ugyanis 8 hetes koruktól kezdve havonta képesek fialni, jellemzően 10 kölyköt. "Ha nem túl rumlis a terep, a kutyák szag alapján megtalálják a kijáratot, és meg is ölik a patkányt. A pánikszag is nagyon erős. A sok búvóhelyet kínáló terepet is hónapokra elkerülik a patkányok egy ilyen sokk után. Nyilván teljes garanciát csak arra tudok ígérni, amikor az irtás után zárható az a tér, ahol dolgoztunk."
- teszi hozzá az emlegetett kolléga, Mihályi Ernő, aki 1994 óta vadászik görényekkel. Leginkább a vízparti, családi házas, kisebb állatállománnyal rendelkező ingatlanok vannak veszélyben. Ilyen helyeken sajnos nagy esélyel felbukkan a vándorpatkány. Mihályi Ernő jellemzően 4-5 kutyával és 20-30 görénnyel érkezik, mivel nagyon sok a patkányjárat, amit be kell járniuk az állatoknak - lehetőleg rövid idő alatt. "Egy jó kutya vagy görény ösztönösen tudja, mi a dolga. Az egyes kutyafajták között inkább van különbség, például a foxinak jobb az orra, a terrier meg fogósabb. A tenyésztett vadászgörények alkalmatlanok már a munkára. Én a mezei görénnyel keresztezett állatokra esküszöm. Fontos, hogy kicsi legyen és agresszív."
Mihályi Ernőt leggyakrabban baromfi- és libatelepre hívják, esetleg marhák mellé. Előfordul az is, hogy egy rosszabb konstrukciójú gabonatárolóban kérik a segítségét. "Mindennap úton vagyunk, csak hétvégén nem. Az állatoknak is kell a pihenő" - mondja a patkányvadász.