Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ázsiai márványospoloska a Távol-Kelet trópusi, szubtrópusi területein honos rovar, nemzetközi szállítmányokkal, turisták bőröndjeibe bújva potyautasként érkezett Észak-Amerikába és Európába. Hazánkban Budapesten észlelték először 2013-ban, az azóta eltelt néhány évben viszont rettegett hírnévre tett szert főleg a városi lakosság körében, derült ki a 24.hu cikkéből.
Mivel a fajnak Magyarországon nincsenek a populációt természetes módon szabályozó ragadozói, parazitái és kórokozói, ezért hihetetlen mértékben elszaporodott. Egészen mostanáig nagyjából jól megvolt szabadban, de az első hűvösebb őszi napok után számítani lehet rá, hogy védett zugokat keresve naponta egyre több, akár több tucatnyi rovar próbál majd meg bejutni a lakásokba.
mondta a 24.hu által megszólaltatott Kóbor Péter biológus, a Magyar Természettudományi Múzeum Szipókás rovarok gyűjteményének kurátora.
Még nem bizonyított, de minden jel arra mutat, hogy egy vegetációs időszakban az ázsiai márványospoloskák két generációja is ki tud fejlődni Magyarországon. Nehéz megjósolni, hol lesz a vége, hiszen a faj szélsőségesen polifág, vagyis az afrikai márványospoloskának több mint 300 tápnövénye ismert.
Egyelőre tehát "csak" bosszantó tömeges berepülésével és a bűz terjesztésével ez viszont olyan mértékű, hogy a közösségi oldalakat ellepik a panaszok, és a neten találkozhatunk több poloskatérképpel is. Ezek többsége, amelyek a lakosság fajfelismerésére és bemondásra épülnek, körülbelül értéktelenek. Szakmailag helytálló, ellenőrizhető adatok alapján összeállított poloskatérképet ide kattintva talál.
Az eddigi legtöbb észlelés Budapestről és nagyobb városokból származik, amit annak köszönhető, hogy a melegebb éghajlatú területekről behurcolt fajok túlélésének és megtelepedésének kulcsa a mérsékelt égövön, sikerül-e túlélniük a telet.
fogalmaz Kóbor Péter.
Ha a poloskák már bejutottak a lakásba, ideális búvóhelyet keresve hangosan döngve repülnek, a fényforrások köré orientálódva. Amikor elpihennek, mindig szűk, nehezen megközelíthető helyeket fognak maguknak keresni. Ha az ember megfogja vagy agyonnyomja őket, a poloska büdös váladékot bocsát ki, amelytől nehéz megszabadulni. Nincs rá hatékony recept, ki a rovarirtó spray-t veti be, más a porszívóra esküszik, gumikesztyűt húz, vagy zacskót fordít a kezére és úgy kapja el. Noha arra már léteznek módszerek, hogy a kertünkben a zöldségektől, gyümölcsöktől hogyan tartsuk távol őket, a poloskák lakástól való távoltartásának csodaszere még várat magára.