2024. november 21. csütörtök Olivér

Nagy összecsapás várható az év rovara címért: erős mezőny gyűlt össze idén

A 2020. év rovarát ismét három faj közül választhatják ki az érdeklődő szavazók. A Magyar Rovartani Társaság idén a lebontást választotta a szavazás témájául, így a jelöltek mindegyike a feladatkör szakértőjének számít.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Föld rovarfajainak nagyobb része eleven növényekkel táplálkozik, de igen sok közöttük a ragadozó és az élősködő is. Van azonban egy csoport, amely talán még az előzőekénél is fontosabb, és fajszámuk is jelentős, százezres nagyságrendű. Ők tüntetik el más élőlények elhalt maradványait, a korhadt fát, a lehullott avart, a trágyát és a tetemeket. Ezekből az anyagokból folyamatosan óriási mennyiség keletkezik, ami a lebontó rovarok nélkül, ha csak a baktériumokra és a gombákra kellene hagyatkoznia a természetnek, szinte élhetetlenné tenné a Földet. Közülük lehet kiválasztani a 2020-as Év rovarát, tudhattuk meg a Magyar Rovartani Társaság felhívásából. A szavazatokat 2019. december 6-a, éjfélig lehet leadni. A Magyar Rovartani Társaság idén, a lebontásban nyújtott teljesítményük elismeréseképpen az ezüstös ősrovart, a selymes döglegyet és a tavaszi álganéjtúrót állította jelöltként.

Jön az év vége kihagyhatatlan agrárrendezvénye, a kétnapos siófoki Agrárszektor Konferencia! A december 4-5-i esemény egyedülálló módon foglalja össze és mutatja be az agrárgazdaság legnagyobb érdeklődésre számot tartó, legaktuálisabb témáit az államigazgatási szféra és az üzleti élet csúcsvezetőinek részvételével. A konferencián elhangzó információk segítséget nyújtanak abban, hogy az agrárium szereplői megalapozott gazdasági döntéseket hozhassanak, és még sikeresebbé tehessék gazdálkodásukat, üzleti tevékenységeiket. Regisztráljon most a december 4-5-i siófoki Agrárszektor Konferenciára!

Az ezüstös ősrovar(Lepisma saccharina) régi motoros a lebontás témakörében. Szó szerint, ugyanis a pikkelykék (Zygentoma) rendje a devon időszakban, több mint 360 millió évvel ezelőtt alakult ki, és nagyvonalúan lemondva az evolúció nyújtotta előnyökről, jobbára változatlanok maradtak. Őket igazolja, hogy ezt a rendkívül hosszú időszakot nemcsak, hogy túlélték, de remekül alkalmazkodtak az ember környezetében történő élethez. A faj eurázsiai eredetű, az emberi környezethez kötődően azonban ma már az egész Földön elterjedt. Egyszerű felépítésű rágó szájszervével elsősorban elhalt szerves törmeléket fogyaszt. Leginkább a szénhidrátokban gazdag táplálékot szereti, innen ered a tudományos neve is (saccharina). Jóformán bármit elpusztít, még a tapéta és a könyvek sincsenek tőle biztonságban, amelyek a papíranyagukkal (cellulóz) és a szerves alapú ragasztójukkal korlátlan mennyiségű táplálékkal és búvóhellyel szolgálnak számára. Kártevőként van számon tartva, noha valódi problémát leginkább csak könyvtárakban és múzeumokban okozhat. Az ezüstös ősrovar figyelemreméltóan hosszú életű, akár 8 évig is elélhet.

A selymes döglégy(Lucilia sericata) a fémeslegyek (Calliphoridae) családjába tartozik, teste fémesen csillogó, zöld és zömök, hatalmas összetett szemei pirosak, lábai feketék és tüskések. A nőstények holt szerves anyagok (ürülék, dög) felszínére helyezik el petéiket, egyszerre mintegy 100-200 darabot, a lárvák ebben fejlődnek. A kifejlett rovarok általában ürüléken, dögön láthatók, de gyakran virágokat is látogatnak. A selymes döglégy a hagyma fő beporzója. De csak ezért nem került volna fel a listára, kell itt lennie más oknak is. A megoldás a modern bűnügyi sorozatokban keresendő, mint például a Dr. Csont. A döglegyek különböző fajai a halál beállta után szinte azonnal megjelennek, és lerakják a petéiket. Így a tetem környezetének, hőmérsékletének és páratartalmának ismeretében a lárvák fejlettségéből megállapítható a halál időpontja. A selymes döglegyek a gyógyászatban is fontos szerepet kaptak. Mivel a lárvák csak az elpusztult szöveteket fogyasztják, így steril példányaik sebtisztításra, -fertőtlenítésre és a vérkeringést javító mikromasszázsra is használhatóak, akár a sérült testrészek amputációja is elkerülhetővé válik általuk. 

A tavaszi álganéjtúró(Trypocopris vernalis) a dombvidékek és az alacsonyabb hegyvidékek ritkás erdeinek lakói. Nappal aktívak, fémes kék, kékeszöld, vagy zöld színüknek köszönhetően meglehetősen feltűnőek. Érdekesség, hogy északabbra a kék, már-már fekete színű, délebbre pedig inkább a zöld szín dominál. A valódi ganéjtúrók (Scarabaeidae) rokona, de ettől függetlenül, önállóan alakult ki bennük a trágya iránti vonzalom. Rágói a valódi ganéjtúrók szájszervénél jóval egyszerűbbek, és utódairól is jóval kevesebb hűhóval gondoskodik. Egyszerűen ás egy lyukat a földbe, azt teletömi a lárvák tápközegéül szolgáló trágyával, és ennyivel le is tudja a dolgot. A tavaszi álganajtúró inkább a déli lejtőkön növő meleg, ligetes tölgyeseket és karsztbokorerdőket kedveli, míg az erdei álganéjtúró a hűvösebb, zártabb, árnyasabb erdők lakója, bár a két faj élőhelye részben átfedheti egymást. Az álganéjtúrók és a valódi ganéjtúrók a gerincesek, leginkább a patások ürülékének legfőbb lebontói, rajtuk kívül szinte csak legyek végzik ezt a munkát. Könnyű elképzelni, mi lenne a legelőkön nélkülük. A tavaszi álganéjtúró, bár főleg trágyával táplálkozik, nem válogatós, annak hiányában beéri gombákkal, tetemekkel, sőt akár a bomló, nedves avarral is.

A címlapkép csak illusztráció.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?