Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A gyógyszerek felelősségteljes felhasználása a mezőgazdaságban elsősorban az emberi egészség megőrzése szempontjából fontos. Az Egyesült Királyságban 2016 és 2020 közöttre azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a haszonállattartásban 25% -kal csökkentsék az antibiotikumok használatát. Az adatok azt mutatják, hogy 2015 és 2018 között a tejelőmarha-állományban az összes antibiotikum-felhasználás 35 százalékkal csökkent, tehát az ágazat jó úton halad a célok elérésében vagy azok meghaladásában. Hogyan érték ezt el?
A titok abban rejlik, hogy a gazdák külön kezelték a magas szomatikus sejtszámot mutató teheneket a többitől. A kiinduló projektben kilenc aberdeenshire-i és ayrshire-i farm vett részt összesen 3342 tehénnel. Ezek 57 százalékában a szomatikus sejtszám alapján a differenciált antibiotikum-adagolás technikáját alkalmazták, míg 43 százalékuk a szokásos általános kezelést kapta a szárazonállás időszakában. A gazdák eleinte aggódtak, hogy baj lesz abból, ha nem minden tehenet gyógyszereznek, de az idő előrehaladtával meggyőzték őket az eredmények:
Az antibiotikumhasználat csökkentése nem növelte a magas szomatikus sejtszámú tehenek számát. Kiderült, hogy a két szisztéma nemcsak a felhasznált antibiotikum mennyiségében különbözik egymástól, de a tehenek 74 százaléka minden gyógyszeres segítség nélkül is képes volt az "öngyógyításra".
Ma a szárazonállás időszakában költenek a gazdák a legtöbbet a tehenek egészségére, pedig a legtöbbet nem antibotikumokkal, hanem egy egészségesebb környezettel és a tőgyek fertőtlenítésével lehet tenni értük - áll a kísérlet eddigi eredményeit taglaló skóciai tanulmányban. A tehenek számára száraz pihenőboxot és 4 héten át pihentetett legelőt kell biztosítani. Ez önmagában harmadára csökkenti a fertőzés esélyét. Lorna MacPherson, a skót SAC Consulting tejágazati szakértője szerint a tehenészetek jelentősen lecsökkentték a profilaktikus antibiotikumok használatát, és az ágazat a megfelelő úton halad a kormányzati célok elérésében. Rákényszerítik a változtatásra a gazdákat a kiskereskedelmi elvárások is: