Szörnyű vírusra bukkantak Magyarországon: brutális károkat okozhat, ha elszabadul

Szörnyű vírusra bukkantak Magyarországon: brutális károkat okozhat, ha elszabadul

Több hónapos leállást jelent az Ács település melletti gazdaságnak az, hogy a közelmúltban magas patogenitású madárinfluenza (emberre nem veszélyes) vírus jelenlétét mutatta ki a telepen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t Dr. Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke, igazgatója és a Pulykaszövetség titkára. Az országos főállatorvos elrendelte Komárom-Esztergom megyében Járványvédelmi Központ létrehozását, és azonnali intézkedésként megkezdték az állomány felszámolását és a járványügyi nyomozást. A vírus egyszeri hazai megjelenése is komoly gazdasági károkat okozhat Magyarországnak és a hazai vállalkozásoknak, több ország ugyanis korlátozhatja, vagy éppen megtilthatja a magyar baromfitermékek bevitelét országába - tudatta lapunkkal a szakember.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hétfőn érkezett a hír, miszerint madárinfluenza vírus jelenlétét mutatták ki a Komárom-Esztergom megyei Ács település egyik növendékpulykát tartó gazdaságában. Az országos főállatorvos elrendelte Komárom-Esztergom megyében Járványvédelmi Központ létrehozását, valamint azonnali intézkedésként megkezdték az állomány felszámolását, illetve a járványügyi nyomozást. Dr. Csorbai Attila arról tájékoztatta lapunkat, hogy a gazdaságnak a kór felbukkanását követően több hónapos leállást is jelenthet, ráadásul az állatok leölése és elszállítása komoly logisztikát igényel. Fontos, hogy a megfelelő eljárással kell megsemmisíteni a fertőzött állatokat, és zárt konténerekben kell őket elhordani a telephelyről. A járványügyi nyomozás feltárhatja, hogy miként került a kórokozó a telepre, de még a szabályok teljeskörű betartása esetén is hónapokig biztosan nem kerülhet új állomány a fertőzött telepre. 

 A legfontosabb feladatunk jelenleg az, hogy minimalizáljuk a kór megjelenésének káreseményeit. Ehhez minden tagunknak szigorúan be kell tartania az országos főállatorvosi határozat vonatkozó rendelkezéseit, hogy ezzel csökkentsük a járvány megjelenésének kockázatát.

- emelte ki a szakember. 

Megkérdeztük a Nébih-et is arról, mekkora anyagi kárt jelenhet a madárinfluenza felbukkanása a cégnek, akik közölték, hogy a telep újratelepítésére a végső takarítás és fertőtlenítés befejezését követő 21 napos időszak leteltével kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy az új állomány felnevelésének a végéig nem tud bevételt termelni a cég. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Csorbai Attila ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a madárinfluenza felbukkanása komoly közvetett gazdasági károkat okozhat Magyarországnak, valamint a baromfiágazat szereplőinek. Azok az országok ugyanis, ahova a hazai baromfitermékeket exportáljuk, korlátozó intézkedéseket vezethetnek be a termékkör ellen, ezzel hosszú időre megtiltva a baromfiexport lehetőségét. Bár azon országok piacai, ahol elfogadják az EU-ban alkalmazott regionalizációs irányelveket, nem kerültek veszélybe, de Ázsiai nagy része (ahol ezen irányelveket nem fogadják el) hosszú időre bezáródik a hazai baromfitermékek előtt, legyen az tenyészbaromfi, keltetőtojás, vagy éppen baromfitermék.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?