Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Spodoptera frugiperda Amerikából indult hódító útjára, 2016-ban érte el Afrikát, 2018-ban Indiát és 2019-ben lépett be Kínába. Idén pedig megjelent Ausztráliában is. Bár melegkedvelő faj, szezonálisan egészen Kanada déli területeig nyomul fel, vagyis potenciálisan képes meghódítani Európát is. Lárvája és bábja egyelőre még elpusztul a kontinentális teleken.
Gyors terjedését széles tápnövénykörének köszönheti: hernyója szinte mindent felfal, ami az útjába kerül, eddig 80 tápnövényét írták le.Félelmetes neve, a sereghernyó, arra utal, hogy hirtelen nagy tömegben jelenik meg, és tökéletes pusztítást végez. A lárvák - amint elfogy a tápnövény - hajlamosak a kannibalizmusra is a megfigyelések szerint. Kutatók szerint a faj éppen most válik szét két különböző alfajjá. A kifejlett lepkék szárfesztávolsága 3-4 centi, előszerettel táplálkoznak mogyoróvirágzaton, ezt a bagolylepkefélékhez méltóan éjjel teszik. Hőmérséklettől függően 4-10 nemzedékük is lehet, de báb formában sem képesek átvészelni a kontinentális telet - egyelőre.
A Reuters a kínai mezőgazdasági minisztérium becslését közli, mely szerint idén csak kukoricából 6,7 millió hektárnyi termést fog megsemmisíteni a kártevő az ázsiai országban, ezen felül még belekóstol a cukornádba, a búzába, cirokba is. Kína délnyugati tartományában, Szecsuanban tavaly december óta már lelegeltek 170 hektárnyi búzát a hernyók.
2019 decemberében a FAO egy 500 millió dolláros, hároméves programot indított a sereghernyó megfékezésére, amivel nemzeti munkacsoportok felállítását és hatékony gyakorlati megoldások kidolgozását támogatja az alkalmazott kutatásban.