Nagy a baj! Újabb országban került tiltólistára a magyar baromfi

Nagy a baj! Újabb országban került tiltólistára a magyar baromfi

agrarszektor.hu
Mexikó megtiltotta a Bács-Kiskun megyéből származó naposbaromfi és keltetőtojás importját azt követően, hogy március végén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy Csólyospálos közelében található kacsatartó gazdaságban azonosította a madárinfluenza vírusát. Ők már a sokadik ország akik hasonló intézkedéseket tesznek a Magyarországon terjedő madárkór miatt, szintén korlátozásokat vezetett be ugyanis Omán, Szaúd-Arábia, Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek, a Fülöp-szigetek, Hongkong, Izrael, Japán, Kína, Kuvait, Tajvan, Szingapúr és Oroszország is a magyar baromfival, illetve baromfitermékekkel szemben.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Ahogy azt az Agrárszektor korábban megírta, több, úgynevezett harmadik ország is bevezetett korlátozó intézkedéseket a magyar baromfira, illetve baromfitermékekre a hazánkban is egyre nagyobb méreteket öltő madárinfluenza miatt. Ezen tilalmak közül több a teljes országra kiterjed, így Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek, Izrael, a Fülöp-szigetek, Kína, Kuvait, Omán és Tajvan egész Magyarország területét korlátozottá nyilvánította ezekre a szállítmányokra, emellett Japán, Szingapúr, Szaúd-Arábia, Hongkong és Oroszország csak bizonyos területekről érkező baromfi importját korlátozták. A Nemzeti Élelmiszerlác-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapja szerint 2020. március 31-én kelt, 2020. április 3-án érkezett értesítés alapján Mexikó 2020. március 22-től megtiltotta a Bács-Kiskun megyéből származó naposbaromfi és keltetőtojás (jelenleg nincs érvényes állategészségügyi export bizonyítvány) importját.

EZ IS ÉRDEKELHET

Madárinfluenza Magyarországon 2020-ban
2020. január 12-én magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a Nébih egy Komárom-Esztergom megyei nagy létszámú pulykát tartó gazdaságban. 2020. március 25-én a madárinfluenza H5N8 altípusának jelenlétét igazolta egy Bács-Kiskun megyei kacsatartó gazdaságban a Nébih laboratóriuma. 2020.03.31-én két Csongrád megyei pecsenyekacsa-tartó gazdaság állományában is kimutatta a madárinfluenza vírusát a Nébih laboratóriuma. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Lapunk korábban beszámolt róla, hogy habár év elején Komárom-Esztergom megyében is felbukkant a madárinfluenza, jelenleg Bács-Kiskun és Csongrád megyében terjed a kórokozó. Ez utóbbi két megyében a vírus miatt a közelmúltig 689 ezer víziszárnyast kellett leölni. A kór mostani megjelenése egyértelműen a vadmadarak vándorlásához köthető, de a Nébih járványvédelmi nyomozásának eredményei szerint a nagy állatsűrűségű állattartó telepeknél a veszélyt fokozza, hogy a betegség szél útján is továbbterjedhet. A hivatal ugyanakkor hiányosságokat tapasztal a járványvédelmi előírások betartásában is, mivel egyes gazdaságokban nem teljesítik maradéktalanul a zárt szárnyastartásra vonatkozó kötelező rendelkezéseket.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?