Koronavírus: az uniós sertéshús-termelést még a járvány sem tudta megakasztani

Koronavírus: az uniós sertéshús-termelést még a járvány sem tudta megakasztani

2020 márciusában az Európai Unió vágóhídjai mintegy 2 millió tonna sertéshúst állítottak elő, és 600 ezer tonna marhahúst. Ez az egy évvel korábbi, azonos időszakhoz képest 3,3%-os növekedést jelentett a sertéshús termelésében, és egy enyhe, 0,4%-os visszaesést a szarvasmarhahús-termelés tekintetében.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A számok arra utalnak, hogy az Európai Unió hústermelését nem érték el azonnal a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozó intézkedések, amelyeket 2020 márciusában kezdtek elrendelni és végrehajtani. Az adatok az Eurostat elemzéséből származnak.

A marhahús-előállítás látszólagos stabilitásának ellentmond az, hogy 2020 márciusában 4,3%-kal kevesebb borjút és 5,7%-kal kevesebb tehenet vágtak le és dolgoztak fel, míg a bikák és ökrök esetében egy 4,5%-os növekedés volt megfigyelhető. A levágott borjakat, bikákat és ökröket illetően az idei márciusi szint nem is a tavalyi, hanem inkább a tavalyelőtti, a 2018 márciusi szintet közelítette meg. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy amíg a tehenek és a borjak a tejgazdaságokból kerülnek a vágóhidakra, a bikákat és az ökröket csak a húsukért tenyésztik.

Az uniós számok azt is tükrözik, milyen fejlesztések történtek az egyes tagállamokban. A sertéshús-termelés 2020 márciusában az előző év azonos időszakához képest magasabb volt a fő előállító országokban, mint például Spanyolország, ahol 12,7%-os növekedés volt mérhető, Hollandia 6,1%-os növekedéssel, Németország 3,9%-os emelkedéssel, emellett még Franciaországban mértek 1,4%-os és Lengyelországban 1,3%-os növekedést az előállításban.

A tehénhús-előállítás szintjének csökkenését 2019 és 2020 márciusa között az olasz (-41,5%), a lengyel (-10,7) és a német (-6,5%) termelésben bekövetkezett visszaesés határozta meg, ami ellensúlyozta a francia (1,1%) és holland (19,8%) termelés növekedését. A borjúhús-előállítás számait nézve az látszik, hogy a vizsgált időszakban Olaszországban 10,9%-os, Hollandiában 8%-os, Belgiumban 7,3%-os és Franciaországban 5,5%-os csökkenés volt mérhető. Ami az olaszországi marhahús-előállításban tapasztalható komoly visszaeséseket illeti, ezeket nem kis mértékben befolyásolja az a tény, hogy az országban épp átalakulóban van a teljes szarvasmarha-ágazat.

(A cikkben felhasznált grafikonok az Eurostat tulajdonát képzik.)

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?