Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ahogy korábban az Agrárszektor is megírta, március 25-én a madárinfluenza H5N8 altípusának jelenlétét igazolta egy Bács-Kiskun megyei kacsatartó gazdaságban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, akkor az állategészségügyi szakemberek 32.500 pecsenyekacsa leölését rendelték el. Ezt követően felgyorsultak az események Magyarországon, és Békés, majd Csongrád-Csanád megyében is megjelent a járvány.
Lapunk kíváncsi volt arra, összesen mennyi szárnyast kellett idén elpusztítani hazánkban a madárinfluenza miatt. A Nébih-től azt a választ kaptuk, a jelenleg érintett három megyében (Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés) a járvány márciusi kezdete óta kitörés megállapítása, a betegség gyanúja vagy megelőzési célból csaknem 4,8 millió (pontosan 4.790.696) állat leölésére került sor. Hozzátették, számszerűen legnagyobb mértékben a kacsaállományt érintette a betegség, több mint 1.880.000 kacsa leölését kellett elrendelni.
Azok az állattartók, melyek szárnyasait a madárinfluenza miatt le kell ölni kártalanítást kapnak. Állami kártalanításra jogosultak azok az állattartók, akiknek állatállományát a hatóság járványügyi intézkedésként felszámolja, leöli. Emellett a járványelfojtás során megsemmisített fertőzésközvetítő anyagokért, eszközökért, tárgyakért szintén jár kártalanítás a tulajdonosnak. A kártalanítás nem az ügyfél kérelmére indul, hanem egy jogszabályból fakadó, hivatalból induló eljárás. Alapfeltétele, hogy ne merüljön fel kizáró ok. Ilyen lehet például, ha az állattartás, illetve az ehhez kapcsolódó tevékenység nem a jogszabályok által előírt keretek között zajlik.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól azt is megtudtuk, eddig összesen hányan kaptak kártalanítást, illetve összesen mekkora összeg lett kifizetve az állattartóknak ezen a címen. Közölték, a jelenlegi (március vége óta tartó) járványban eddig összesen 389 tartó számára adtak ki kártalanítási határozatot az állategészségügyi szakemberek. Ezek összértéke bruttó 7.625.901.491 Ft, aminek több mint fele, bruttó 3.940.438.516 Ft már kifizetésre került.