Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Bizottság 2020. május 4-én tette közzé a koronavírus-krízis által leginkább sújtott mezőgazdasági területek és az élelmiszeripar további támogatására szolgáló rendkívüli intézkedéseket tartalmazó azon csomagját, mely többek között magába foglalta a húságazat magánraktározási támogatására vonatkozó kivételes intézkedéseket is - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az intézkedési csomagban a Bizottság juh- és kecskehúsra vonatkozó magántárolási támogatás nyújtásáról és a támogatás összegének előzetes rögzítéséről szóló 2020/595. EU végrehajtási rendelet alapján 2020. május 7-től a tagállamoknak a COVID-19-világjárvány következtében fellépő, a kereslet és a kínálat közötti - valamennyi juh- és kecskehús-termék árára leszorító hatást kifejtő - egyensúlyhiány csökkentése, illetve a kialakult nehéz piaci körülmények enyhítésére magántárolási támogatást lehetett igénybe venni a tizenkét hónaposnál fiatalabb bárányok és kecskék friss vagy hűtött húsára.
A piaci helyzet vizsgálata és a 2020/595. EU végrehajtási rendeletben előírt juh- és kecskehús magántárolási támogatási program felhasználása alapján azonban indokolttá vált a támogatási program lezárása és a visszaélések megelőzése érdekében a kérelmek benyújtási határidejének megállapítása. A 2020/595. EU végrehajtási rendelet alapján igényelhető támogatás iránti kérelmek benyújtását a 2020/1007 EU végrehajtási rendelet értelmében 2020. július 10-től 2020. július 16-ig felfüggesztették. A 2020/1007. EU végrehajtási rendelet előírja továbbá azt is, hogy azokat a felfüggesztési időszak kezdete előtt benyújtott kérelmeket, amelyek jóváhagyásáról a felfüggesztési időszakban született volna döntés, el kell utasítani. A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján, azaz 2020. július 10-én lépett hatályba.
A hazai juhágazat kivitelének 90%-át az élő juh teszi ki, a juhhúspiacok pedig elsősorban az előhűtött karkaszok és a magasan feldolgozott (konyhakész) termékek iránt mutatnak érdeklődést. A kecskeágazat jövedelmét pedig szinte teljes mértékben a tejtermelésből származó árbevétel adja, a gidából származó jövedelem elhanyagolható mértékű. A fagyasztott húsok iránt gyakorlatilag nincs kereslet, ezért hazai hűtőházi kapacitások nem állnak rendelkezésre, a vágási kapacitás pedig továbbra is korlátozott. Ezek alapján az EU által meghirdetett magántárolási támogatást a juh- és a kecskehúsra nem tudták a hazai ágazati szereplők felhasználni, a támogatás, valamint annak megszüntetése érdemben sem a belföldi, sem az exportpiacot nem befolyásolja.