Itt a válasz a nagy kérdésre: tényleg veszélyes az emberre a madárinfluenza?

Itt a válasz a nagy kérdésre: tényleg veszélyes az emberre a madárinfluenza?

agrarszektor.hu
A H5N1 ismét megjelent Magyarországon, de sok véletlenszerű átalakulásra van szükség, hogy emberekre is veszélyt jelentsen. A madárinfluenzával érintett baromfiállományokat azért kell felszámolni, hogy több lépéssel a vírus előtt járjunk.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

November első felében mutatták ki az influenza H5N1-es altípusát egy Baranya megyében elhullott nagy lilikből, azóta már több baromfigazdaságban is azonosították a vírust - írta meg a 24.hu. Az érintett állományokat felszámolják, csak eddig több tízezer baromfit kellett elpusztítani. A madárinfluenza magyarországi megjelenéséről és ennek következményeiről, és az elrendelt intézkedésekről az Agrárszektor is beszámolt.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kórokozót vad vízi szárnyasok terjesztik, az őszi vonulási időszakban pedig mondhatni menetrendszerűen jelenik meg hazánkban (is), amikor ezek a fajok hatalmas távolságokat tesznek meg megfelelő téli élő- és táplálkozóhelyeket keresve. Ilyenkor pedig mindig felmerül a kérdés, hogy vajon milyen veszélyt jelent a köznyelvben egyszerűen csak madárinfluenzaként emlegetett vírus ránk, emberekre nézve?

Dr. Jakab Ferenc virológus professzort, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője a portálnak elmondta, hogy alapvető tényként mindenekelőtt azt érdemes leszögezni, hogy minden influenza madárinfluenza, hiszen a vírusok ezen csoportjának ők a természetes gazdaszervezetei. Ami ebből minket érint, az az, hogy leginkább a H5 és a H7 altípusoknak alakulhat ki fertőzőbb változata. A H5N1 csupán egy a sok típus közül, a madarak bélrendszerének sejtjeiben replikálódik és ürülékükkel jut a környezetbe, a fertőzési lánc innentől kezdve igen egyszerű: a fertőzött vadmadár pottyant egyet, az ürülékével érintkező egyéb madarakra átterjed a vírus. És ha a vadmadár ezt épp egy baromfitelep felett tette, annak tömeges fertőzés lehet a vége - mutatott rá a virológus.

A szakember azt is elmondta, hogy a H5N1 törzseken belül is megkülönböztetünk alacsony patogenitású és magas patogenitású, azaz fertőzőképességű törzseket. Eddig előbbi kategóriáról volt szó, a madarakban enyhe tüneteket okoz, embert nagyon ritkán fertőz meg. Itt kezdődnek viszont azok a további lépések, amelyek már humán pandémiához vezethetnek, ha nem lépünk időben közbe - mondta Dr. Jakab Ferenc. A baromfiállományban cirkuláló, alacsony fertőzőképességű vírus ugyanis változik, mutálódik, és viszonylag hamar kialakulhatnak a magas patogenitású törzsek. Szárnyasoknál ezek már komoly tüneteket és elhullást okoznak, illetve potenciálisan embert is fertőzhetnek.

A mutáció kialakulásának megelőzése miatt kell sajnos a teljes fertőzött állományt azonnal leölni és megsemmisíteni, ha a H5N1 megjelenik a körükben

- emelte ki Jakab Ferenc.

A H5N1 madárról emberre nagyon ritkán megy át, ez akkor fordul elő, ha az illető sokat tartózkodik magas fertőzőképességű beteg madarak között. Európában és a fejlett államokban ez gyakorlatilag csak akkor lehetséges, ha a baromfitelepek dolgozói nem tartják be a higiéniás előírásokat. A harmadik világ országaiban viszont meglehetősen általános jelenség, hogy a család megosztja saját házát, legszűkebb életterét a baromfival. Arra ugyanakkor nincs egyértelmű bizonyíték, hogy emberről emberre terjedne, így pedig járványt sem okoz. Ezért a H5N1-ről - legyen szó bármelyik variációjáról - elmondhatjuk: komoly gazdasági károkat okozó, de kizárólag állategészségügyi probléma. A folytatás viszont már nem.

A virológus elmondta, hogy önmagában a madárinfluenza nem, vagy csak igen ritkán indít humán pandémiát, de ekkor jön képbe a reasszortizáció, magyarul a géncsere fogalma. Esetünkben ehhez egy sertés szükséges, amely faj az emberi és a madárinfluenza vírusokra is fogékony - mondta el Dr. Jakab Ferenc, hozzátéve, hogy ha egy sertés megfertőződik a H5N1 magas patogenitású változatával, majd elkap egy emberi kórokozót is, a vírusok összekeverednek benne.

A sertés szervezete az influenzavírusok olvasztótégelyeként működik - magyarázta a virológus professzor, majd egy példával szemléltette a helyzetet. Ahogy Dr. Jakab Ferenc elmondta, ha egy edénybe beteszünk 8 kék és 8 piros cérnadarabkát, ezt összekeverjük, majd csukott szemmel kiveszünk belőle 8 véletlenszerű cérnaszálat és lerakjuk ezeket egymás mellé, akkor az eredmény is kék és piros madzagok véletlenszerű keveréke lesz, a csak piros és csak kék mellett létrejön egy harmadik színösszeállítás.

Az influenza génjei 8 szegmensből állnak, a színek pedig az embertől és a madártól származó variációkat jelölik. A lényeg pedig, hogy a sertésben megszületik a harmadik, új típus. Ettől kezdve minden a "színkombináción" múlik. Ha mondjuk tartalmaz olyan felszíni fehérjét, ami képes emberi sejteken megtapadni, akkor minket is megfertőz. És ha ez a fehérje történetesen madártól származik, akkor az az emberi immunrendszer számára ismeretlen, védtelenek vagyunk vele szemben

- fejezte be a példát Dr. Jakab Ferenc.

A virológus figyelmeztetett, hogy ha azt gondoljuk, túl sok itt a véletlen egybeesés ahhoz, hogy a valóságban megtörténjen, elég csak a 2009-es a H1N1 okozta világjárványra gondolni: pontosan ugyanez volt a forgatókönyve, ott ráadásul egy többszörös reasszortizáció ment végbe. A H5N1 hazai megjelenése igencsak rossz hír, de Dr. Jakab Ferenc kiemelte, hogy az egészségünket nem fenyegeti, egyelőre csak az agráriumot érinti. A nagyobb baj megelőzése érdekében viszont több lépéssel a veszélyesebb kórokozó kialakulása előtt lépnünk kell, ehhez pedig sok tíz- és százezer baromfi kényszerű elpusztítására, jókora gazdasági károk elszenvedésére van szükség.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?