Észrevetted, hogy eltűntek ezek az állatok a magyar agráriumból? Megvan, mi az oka

Észrevetted, hogy eltűntek ezek az állatok a magyar agráriumból? Megvan, mi az oka

Velünk vannak jóban-rosszban, hűségesek, megértenek minket és sokat segítenek, ha baj van - bizony, a kedvenc négylábúinkról, a kutyákról van szó. Az élet minden területén jó társaink lehetnek, és egykor ez így volt a mezőgazdaságban is. Ma már azonban alig találkozhatunk ebekkel a földeken. Nem túlzás azt mondani, hogy a mai felgyorsult, modernizálódott termelésbe egyszerűen már nem illenek, nem férnek bele. Kérdés, hogy vajon tényleg jó ötlet volt-e „megszabadulni” a kutyáktól, vagy még ma is megállnák a helyüket az agráriumban? Erre és több más kérdésre is kerestük a választ, és meg is találtuk.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A kutyák amellett, hogy boldogságot hozhatnak a szürke hétköznapjainkba és hű társaink, rendkívül hasznosak is. Nem véletlen, hogy a mezőgazdaságban is előszeretettel alkalmazták őket, sőt, vadászat során a mai napig találkozhatunk velük. Mindenekelőtt tegyünk különbséget a vadászat és a mezőgazdaság között: a vadászat során az úgynevezett vadászkutyákat használhatjuk. Ezen fajtáknál a tenyésztés során elsődleges szerephez jutottak a vadászat számára fontos öröklött tulajdonságok, úgy, mint például a keresési hajlam, az orrjóság, a vadmegállási hajlam, a csapakövetési készség, a vízkedvelés, idegrendszeri stabilitás stb.

EZ IS ÉRDEKELHET

A vadászkutyákat munkájuk alapján csoportosítjuk. Talán legismertebb fajták a vizslák, amelyek két nagy csoportja az angol vizslák és az úgynevezett kontinentális vizslák. A kontinentális vizslákat - mint például hazánk nemzeti kincse a magyar vizsla, vagy a német vizslák - mindenes vadászkutyának szokás nevezni, amelyeket mind az apróvad, mind pedig a nagyvad vadászata során eredményesen lehet alkalmazni. A sebzett nagyvad utánkeresésének specialistái a vérebek. Kotorékmunkát végeznek a tacskók és a terrierek, a nagyterítékes apróvad vadászatok fáradhatatlan résztvevői pedig a retrieverek

- mondta lapunknak Babiczky Attila, a Német Vizsla Klub Magyarország elnöke.

Hozzátette, a vadászati feladatok mellett természetesen használhatóak a vadászkutyák egyes fajtái a mezőgazdaságban is. Kaszálás előtt például a terület átkerestethető vizslákkal, így fészkeket menthetünk meg a pusztulástól. Magtárakban a kártevők irtására pedig eredményesen használhatóak a terrierek.

EZ IS ÉRDEKELHET

Így lettek munkanélküliek ezek az ebek 

A szakember alátámasztotta, hogy sajnos kijelenthetjük, hogy a modern gazdálkodás, a különböző berendezések, illetve a takarmányozás megváltozása, így a nagy területű legeltetés átalakulása a korábban használt fajtákat sok esetben egyszerűen munkanélkülivé tette. Azonban úgy véli, hogy a terelő fajták, az állatokat rettenthetetlenül őrző kutyák, valamint a már említett vadászkutyák - még ha kisebb mértékben is - a mai napig alkalmazhatóak.

Ezen minden kutyának át kell esnie

A kutyák rendkívül sokszínűek, és sokrétűen is hasznosíthatók. Ugyanakkor minden fajta igényel bizonyos képzést - szakágtól és faladattól függően változhat ennek intenzitása és hossza. A pontos elvárásokat a kutyákkal meg kell ismertetni, a rosszabb tulajdonságaikat adott esetben háttérbe kell szorítani, míg a jókat kiemelni, képezni, fejleszteni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ki kell emelni, hogy ezek az állatok a hasznosságuk mellett, mint társak is fontos szereplői az életünknek. A mai napig lehet számukra, és a gazda számára is fontos munkát találni.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?