Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Folyamatosan kontrollálni kell az állatokat, emellett természetesen a vízpótlásra is kiemelten kell figyelni nyáron, főleg kánikula idején. Emellett érdemes reggel korábban, délután pedig később etetni és itatni őket. Így többet, jobban tudnak enni a jószágok és az energiájuk is több lesz. Ez fontos, hiszen energia nélkül nem tudnak dolgozni ők sem, csakúgy, mint az emberek
- fogalmazott Szigeti Tamás, a Szigeti Farm családi gazdaság tagja.
Ennyit számít a szellőztetés
Mint megtudtuk, a modern állattelepeken már sok esetben megoldott a szellőztetés és a párásítás is - ezekkel pedig nagyon jól le lehet szedni a hőstresszt az állatokról. Mindez a tejelő szarvasmarháknál még jobban megmutatkozik: ha túl nagy a hőstressz és zavarják őket a legyek is, akkor nem tudnak a tejelésre koncentrálni. Ezeket viszont a ventilálással lehet kontrollálni. Ha ez sikerül, akkor akár napi 1-2 liter tejjel is többet adhat az állat, hiszen a tejtermeléssel tud „foglalkozni”, és nem a meleggel, illetve a legyekkel.
Vannak fajok, akik szeretik és jól bírják a forróságot
Korábban lapunk egy Pest megyei gazdától megtudta, hogy a hízói egyenesen rajonganak a melegért és a napfényért. 16 jószáguk van, és kijelenthető, hogy egytől egyig szeretnek kint sütkérezni a tűző napsütésben. Arra viszont odafigyelnek, hogy naponta legalább 3-4 alkalommal locsolják őket - amit állítólag nagyon élveznek és hagyják is -, hiszen így el tudják kerülni azt, hogy esetleg rosszul legyenek az állatok. Természetesen a kánikula idején kulcsfontosságú a folyamatos vízellátás és az árnyék biztosítása is. Arra különösen ügyelni kell, hogy ne égjenek le az állatok, az állatorvos tanácsára érdemes lehet őket bekenni naptejjel.
Nem a forróság viseli meg őket a legjobban
A juhok, tehenek, sertések és az apró baromfik is jól veszik az akadályokat, legyen szó melegről vagy hidegről. Ami jobban megviseli őket, az a hirtelen hőmérséklet ingadozás, hiszen abban az esetben nem tudnak hozzászokni az adott hőmérséklethez. A szakember azonban egy nagyon fontos dologra felhívta a figyelmet: soha ne itassunk az állatokkal frissen kiengedett, jéghideg vizet, mivel egészségügyi problémáik lehetnek. Gondoljunk csak bele, hogy a tűző napsütésből, áthevült testtel mennek be inni az állatok, a nagy mennyiségű hideg víz nem tesz jót nekik - ahogyan az embereknek sem. Ez persze nem azt jelenti, hogy meleg, koszos vizet kell adni nekik, a lehető legjobb az, ha a vályúkat folyamatosan utántöltjük és figyelünk arra, hogy kiengedés után ne igyanak belőle rögtön.
Az árnyék biztosítása azonban elengedhetetlen, lehet az akár egy nagy fa is, a lényeg, hogy legyen egy hely, ahol tudnak kicsit hűsölni az állatok. Ha pedig azt látjuk, hogy a hőségben rosszul van valamelyik jószág, akkor minden esetben hívjunk azonnal állatorvost, és a kiérkezéséig kövessük az ő utasításait, valamint hideg vízzel borogassuk az állat tarkóját!